Loading...
TRAC Girls Basketball2021-11-19T22:34:51-05:00

Historical TRAC Girls Basketball Standings

2021-22 TRAC Girls Basketball Standings

SchoolTRAC Record
1. Central Catholic14-0
2. Fremont Ross10-2
3. Notre Dame Academy9-5
4. Findlay7-7
5. Whitmer6-7
6. St. Ursula Academy4-10
7. Lima Senior2-11
8. Clay1-11

TRAC Girls Basketball All-Conference Teams: 2021 | 20202019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012

All-Ohio Teams: 20202019 | 2018 | 2017 | 20162015 | 2014 | 2013 | 2012

AP State Poll: 20202019 | 2018 | 2017 | 20162015 | 2014 | 2013 | 2012

OHSAA Tournament Brackets: 2021 | 20202019 | 2018 | 2017 | 20162015 | 2014 | 2013

Historical AP Poll Champions

All-Time TRAC Girls Basketball Results through 2021

SchoolTRAC ChampionshipsChampsCo-ChampsSeasons
Notre Dame Academy108210
Central Catholic20210
Whitmer00010
Lima Senior00010
Findlay00010
Clay00010
St. Ursula Academy00010
Fremont Ross00010

TRAC Girls Basketball News & Scores

2/24 OHSAA Girls Basketball Districts

Division I District Semifinal at Lake
Northview 57 Fremont Ross 28

Division I District Semifinals at Toledo CC
Springfield 58 Notre Dame Academy 48
Anthony Wayne 49 Findlay 36

Division II District Semifinal at Paulding
Central Catholic 47 Napoleon 42

2021-22 TRAC Girls Basketball All-Conference Teams

TRAC Player of the Year: Brinn Hunt, 12 – Central Catholic
TRAC Coach of the Year: Juan Vela – Fremont Ross

1st Team
Janiah Holmes, 11 – Fremont Ross
Brinn Hunt, 12 – Central Catholic
Bri Nichols, 12 – Findlay
Destiny Robinson, 10 – Fremont Ross
Dekota Smith, 11 – Notre Dame Academy
Brooklyn Vaughn, 10 – Central Catholic

2nd Team
Emily Baer, 10 – Central Catholic
Vaeh Cable, 11 – Notre Dame Academy
Corniya Clay, 10 – Central Catholic
Josie Dzierwa, 12 – St. Ursula Academy
Mary Ellis, 11 – Central Catholic
Carma Johnson, 10 – Fremont Ross
Denni Lawrence, 9 – Whitmer
Kelsey Schindeldecker, 12 – Findlay
Jada Shoup, 10 – Whitmer

Honorable Mention (alphabetical order by school)
Anabelle Gogol, 12 – Central Catholic
Jen Pryer, 12 – Central Catholic
Carmen Madrid, 12 – Clay
Olivia Mangas, 10 – Findlay
Katelyn Stechschulte, 10 – Findlay
Abby Cahill, 10 – Fremont Ross
Hannah Sheidler, 12 – Fremont Ross
Ayrianna Engberg, 11 – Lima Senior
Tillie Nelson, 11 – Lima Senior
Sydney Orians, 12 – Notre Dame Academy
Nina Sims, 9 – Notre Dame Academy
Lani Miller, 12 – St. Ursula Academy
Ashley Zawisza, 11 – St. Ursula Academy
Sydney Borer, 10 – Whitmer
Lia Rivers, 12 – Whitmer

2/19 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division I Sectional Championship at Lake
Notre Dame Academy 64 Waite 4

Division I Sectional Semifinal at Fostoria
Start 55 Lima Senior 13

Division I Sectional Championship at Genoa
Fremont Ross 78 Clay 32

Division I Sectional Semifinals at Rossford
Findlay 44 Southview 40, OT
Anthony Wayne 49 St. Ursula Academy 35

Go to Top