11/5 OHSAA Cross Country State Championships

2022 OHSAA Cross Country State Championships at Fortress Obetz and Memorial Park
Division I
Boys
9. St. Francis de Sales 227 (41. Rylan Winkler, 52. Ethan Cope, 82. Jameson Heck, 87. Logan Dykema, 106. Sam Arquette, 175. Jose De La Cruz, 178. Ben Sandvik)

Complete Results

Girls
20. Notre Dame Academy 430 (94. Natalie Chryst, 98. Violet Gies, 110. Tessa Hoyt, 140. Joelle Moore, 141. Anna Hitts, 147. Hailey Gomez, 171. Reagan Higgins)

Complete Results

By |2022-11-06T23:33:09-05:00November 5th, 2022|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Notre Dame Academy Eagles, Scores, St. Francis de Sales Knights|Comments Off on 11/5 OHSAA Cross Country State Championships

10/29 OHSAA Cross Country Regionals

Division I Regional at Tiffin
Boys
Top 2 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 8 positions will advance to State.
1. St. Francis de Sales 35 (4. Rylan Winkler, 6. Jameson Heck, 8. Logan Dykema, 11. Sam Arquette, 17. Ethan Cope, 35. Jose De La Cruz, 53. Ben Sandvik), 7. Findlay 161
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Girls
Top 2 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 8 positions will advance to State.
2. Notre Dame Academy 66 (9. Joelle Moore, 10. Natalie Chryst, 17. Tessa Hoyt, 19. Violet Gies, 24. Anna Hitts, 35. Reagan Higgins, 41. Hailey Gomez), 6. St. Ursula Academy 125, 7. Fremont Ross 153, Findlay NTS, Whitmer NTS
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

10/22 OHSAA Cross Country Districts

Division I at Findlay Owens
Boys
4 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 16 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin
1. St. Francis de Sales 35 (1. Ethan Cope, 3. Rylan Winkler, 5. Logan Dykema, 7. Jameson Heck, 19. Sam Arquette, 33. Colton Adolph, 42. Kale Seymour), 4. Findlay 110 (10. Adrian Stechschulte, 15. Spencer Bihn, 27. Preston Perkins, 28. Darren Paige, 30. Phat Tran, 34. Jeremiah Spiceland), 6. Fremont Ross 170, 10. Lima Senior 320
Regional Individual Qualifiers: none
Complete Results

Girls
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
1. St. Ursula Academy 41 (1. Aubrey Diller, 7. Anna Steinmetz, 10. Finley Andrzejczak, 11. Kylee Quicker, 12. Olivia Howe, 24. Madilyn Polte, 28. Paiton Russell), 3. Fremont Ross 85 (2. Evelyn Szymanowski, 4. Mackenzie Smith, 18. Addie Potter, 27. Adriane Halbisen, 37. Kylie Peck, 38. Kenna Tooman, 48. Taylor Peck), 4. Findlay 86, Lima Senior NTS
Regional Individual Qualifiers: 6. Lindsay Clarke, Findlay; 9. Lizzy Lane, Findlay
Complete Results

Division I at Liberty Center
Boys
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
7. St. John’s Jesuit 197, 8. Clay 208, 9. Whitmer 255
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Girls
4 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 16 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
2. Notre Dame Academy 73 (10. Joelle Moore, 13. Natalie Chryst, 14. Tessa Hoyt, 16. Anna Hitts, 20. Hailey Gomez, 25. Violet Gies, 28. Reagan Higgins) , 7. Whitmer 182, 8. Clay 193
Regional Individual Qualifiers: 7. Lily Good, Whitmer
Complete Results

Division II at Findlay Owens
Boys
4 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 16 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
10. Central Catholic 275
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Girls
5 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
Central Catholic NTS
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

2022 TRAC Cross Country Championships

2022 TRAC Cross Country Championships at Clay
Boys
1. St. Francis de Sales 17, 2. Findlay 55, 3. Fremont Ross 88, 4. St. John’s Jesuit 106, 5. Clay 109, 6. Whitmer 142, 7. Central Catholic 206, 8. Lima Senior 245

Individual Top 10
1. Ethan Cope, St. Francis de Sales; 2. Rylan Winkler, St. Francis de Sales; 3. Jameson Heck, St. Francis de Sales; 4. Adrian Stechschulte, Findlay; 5. Sam Arquette, St. Francis de Sales; 6. Logan Dykema, St. Francis de Sales; 7. Kaiden Westrick, Clay; 8. Spencer Bihn, Findlay; 9. Joshua Mulherin, Whitmer; 10. Will Kiser, Fremont Ross

Complete Results

Girls
1. Notre Dame Academy 29, 2. St. Ursula Academy 65, 3. Whitmer 91, 4. Clay 105, 5. Fremont Ross 106, 6. Findlay 115, Central Catholic NTS, Lima Senior NTS

Individual Top 10
1. Lily Good, Whitmer; 2. Joelle Moore, Notre Dame Academy; 3. Natalie Chryst, Notre Dame Academy; 4. Hailey Gomez, Notre Dame Academy; 5. Anna Steinmetz, St. Ursula Academy; 6. Tessa Hoyt, Notre Dame Academy; 7. Mackenzie Smith, Fremont Ross; 8. Evelyn Szymanowski, Fremont Ross; 9. Lindsay Clarke, Findlay; 10. Aubrey Diller, St. Ursula Academy

Complete Results

TRAC Junior High Championships
Boys Results | Girls Results

9/10 Cross Country Results

Spencerville Bearcat Invitational
Boys
Black Division (10 teams)
Lima Senior no score
Complete Results

Girls
Black Division (12 teams)
Lima Senior no score
Complete Results

Tiffin Cross Country Carnival
Boys
Division I-A (29 teams)
1. St. Francis de Sales 97, 27. St. John’s Jesuit 713, 29. Clay 759
Complete Results

Division II (31 teams)
31. Central Catholic 904
Complete Results

Girls
Division I-A (22 teams)
6. Notre Dame Academy 169, 18. Clay 445,
Complete Results

Go to Top