2019 Cross Country

Home/Tag: 2019 Cross Country

2019 OHSAA Cross Country State Tournament

2019 OHSAA Cross Country State Tournament at Hebron
Division I
Boys
81. Liam Seiple, St. John’s Jesuit
Complete Results

Girls
4. Lauryn Mick, Notre Dame Academy; 59. McKela Elder, Fremont Ross; 88. Annie Bennett, St. Ursula Academy; 115. Mackenzie Smith, Fremont Ross
Complete Results

By |2019-11-05T23:40:11-05:00November 2nd, 2019|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Fremont Ross Little Giants, Notre Dame Academy Eagles, Scores, St. John’s Jesuit Titans, St. Ursula Academy Arrows|Comments Off on 2019 OHSAA Cross Country State Tournament

10/26 OHSAA Cross Country Regionals

Boys
Division I Regional at Tiffin
Top two teams and those individuals that finish in the top 8 advance to the state.
5. St. John’s Jesuit 115, 6. St. Francis de Sales 123, 7. Whitmer 150
Individual State Qualifiers: 7. Liam Seiple, St. John’s Jesuit
Complete Results

Girls
Division I Regional at Tiffin
Top two teams and those individuals that finish in the top 8 advance to the state.
3. St. Ursula Academy 73, 4. Findlay 100
Individual State Qualifiers: 1. Lauryn Mick, Notre Dame Academy; 5. McKela Elder, Fremont Ross; 6. Mackenzie Smith, Fremont Ross; 7. Annie Bennett, St. Ursula Academy
Complete Results

10/19 OHSAA Cross Country Districts

Boys
Division I – District 1 – Findlay Owens Community College
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. Whitmer 86, 7. Findlay 163, 9. Clay 236
Complete Results

Division I – District 2 – Findlay Owens Community College
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
2. St. Francis de Sales 75, 3. St. John’s Jesuit 86, 6. Fremont Ross 148, 10. Lima Senior 310
Complete Results

Division II – Findlay Owens Community College
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
Central Catholic NTS
Complete Results

Girls
Division I – District 1 – Findlay Owens Community College
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
5. Fremont Ross 135, 6. Notre Dame Academy 143, 7. Clay 167, 10. Lima Senior 307
Complete Results

Division I – District 2 – Findlay Owens Community College
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
1. Findlay 45, 2. St. Ursula Academy 66, 6. Whitmer 144
Complete Results

Division II – Findlay Owens Community College
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
Central Catholic NTS
Complete Results

2019 TRAC Cross Country Championships

Boys
1. St. John’s Jesuit 47, 2. Whitmer 53, 3. St. Francis de Sales 60, 4. Findlay 106, 5. Fremont Ross 114, 6. Clay 151, 7. Lima Senior 216, Central Catholic NTS

Top 5 Finishers: 1. Isaac Burkart, Whitmer; 2. Isaac Burkart, St. John’s Jesuit; 3. Noah Feudi, Whitmer; 4. Zach Edmonds, Fremont Ross; 5. Ethan McClory, Fremont Ross

Complete Results

Girls
1. St. Ursula Academy 45, 2. Findlay 49, 3. Notre Dame Academy 89, 4. Fremont Ross 110, 5. Clay 115, 6. Whitmer 131, 7. Lima Senior 221, Central Catholic NTS

Top 5 Finishers: 1. Lauren Mick, Notre Dame Academy; 2. Megan Good, Whitmer; 3. Annie Bennett, St. Ursula Academy; 4. McKela Elder, Fremont Ross; 5. Colette Seager, Findlay

Complete Results

2019 JV TRAC Championships
Boys
1. Findlay 24, 2. St. Francis de Sales 36, 3. St. John’s Jesuit 79, 4. Whitmer 110, 5. Fremont Ross 135
Complete Results

Girls
1. St. Ursula Academy 29, 2. Findlay 30, 3. Notre Dame Academy 73, 4. Whitmer 105, 5. Fremont Ross 154
Complete Results

2019 TRAC Middle School Championships
Boys | Girls

9/14 Cross Country Results

Dave’s XC Invite in Honor of Chet Sullwold
Boys (14 teams)
3. St. Francis de Sales 108, 4. Findlay 142, 5. St. John’s Jesuit 171,
Team Results | Overall Results

Girls (12 teams)
6. Findlay 128, 9. Notre Dame Academy 240, 10. Whitmer 263
Team Results | Overall Results

Myron Cline Cross Country Invitational
Boys Divison I-II (7 teams)
1. Fremont Ross 29
Complete Results

Girls Division I-II (7 teams)
2. Fremont Ross 77
Complete Results

Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational
Girls Blue Division (14 teams)
14. Lima Senior 411
Complete Results