2018 Boys Tennis

/Tag: 2018 Boys Tennis

2018 OHSAA Boys Tennis State Tournament

Division I State Tournament at The Lindner Family Tennis Center
Singles
Drew Swisher, Findlay
1st Round: lost to Danny Thomas, Massillon Jackson 6-2, 6-3
Complete Division I Singles Bracket

Doubles
St. John’s Jesuit (Alan Fahoury/Dev Laugani)
1st Round:  lost to Lewis Center Olentangy Orange (Alex Heiden/Jordan Phelps) 6-2, 6-1

St. John’s Jesuit (Aiden Williams/Akhil Katragadda)
1st Round: lost to Mason (Shashank Reddy/Aneesh Zutshi) 6-4, 6-2
Complete Division I Doubles Bracket

By |2018-07-11T21:39:50+00:00May 26th, 2018|Findlay Trojans, Scores, St. John’s Jesuit Titans, Tennis Boys|Comments Off on 2018 OHSAA Boys Tennis State Tournament

2018 OHSAA Boys Tennis Districts

Division I District at BGSU
State Qualifiers: Two singles and Two doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio on May 26th & May 27th.
Singles
Drew Swisher, Findlay – District Runner-Up (State Qualifier)
Jason Tornes, Findlay – lost in 1st round
Nils Nolte, Fremont Ross – lost in 1st round
Tate Reno, St. John’s Jesuit – lost in 2nd round
Alex Kufner, St. John’s Jesuit – lost in 1st round

Doubles
Findlay (Ethan Heidepriem/Logan Tichenor) – lost in 2nd round
Findlay (Alec Kagy/Sam Giedeman) – lost in 2nd round
Fremont Ross (Trevor Weickert/Alex Thatcher) – lost in 2nd round
Fremont Ross (Sam Long/Lucas Cronin) – lost in 1st round
St. John’s Jesuit (Alan Fahoury/Dev Laugani) – District Champions (State Qualifiers)
St. John’s Jesuit (Aiden Williams/Akhil Katragadda) – District Runner-Up (State Qualifiers)

By |2018-07-02T10:50:53+00:00May 19th, 2018|Findlay Trojans, Fremont Ross Little Giants, Scores, St. John’s Jesuit Titans, Tennis Boys|Comments Off on 2018 OHSAA Boys Tennis Districts

2018 TRAC Boys Tennis All-Conference Teams

TRAC Player of the Year: Greg Leroux, St. Francis de Sales
TRAC Co-Coaches of the Year: Lisa Wolfe, Fremont Ross & Casey Black, Whitmer

First Team
Greg Leroux – St. Francis de Sales
Drew Swisher – Findlay
Dev Laungani – St. John’s Jesuit
Tate Reno – St. John’s Jesuit
Aidan Williams – St. John’s Jesuit
Alan Fahoury – St. John’s Jesuit
Akhil Katragadda – St. John’s Jesuit
Chad Huss – St. Francis de Sales
Logan Tichenor – Findlay
Nils Nolte – Fremont Ross

Second Team
Lucas Cronin – Fremont Ross
Ethan Moyer – Fremont Ross
Ethan Heidepriem – Findlay
Alec Kagy – Findlay
Sam Giedeman – Findlay
Alex Kasper – St. Francis de Sales
Todd Gyurke – Clay
Blake Gray – Findlay
Evan Gephart – Findlay
Alex Thatcher – Fremont Ross

Honorable Mention
Central Catholic: Zach Scally, Will Hoffman
Clay: Blake Hornyak, Justin Lutz
Findlay: Jason Tornes
Fremont Ross: Trevor Weickert, Sam Long
Lima Senior: Zaylin Nutt, Connor Brayton
St. Francis de Sales: Michael Boutros
St. John’s Jesuit: Ryan Miller, Alex Kufner
Whitmer: Cameron Ricker, Wyatt Staber

5/12 OHSAA Boys Tennis Sectionals

Division I Findlay Sectional 1
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Findlay, Lima Senior
Singles District Qualifiers: 2. Drew Swisher, Findlay; 3. Jason Tornes, Findlay
Doubles District Qualifiers: 1. Findlay (Heidepriem/Tichenor); 2. Findlay (Kagy/Giedeman)

Division I Findlay Sectional 2
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
St. Francis de Sales, Whitmer
Singles District Qualifiers: none
Doubles District Qualifiers: none

Division I Fremont Sectional 1
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Fremont Ross
Singles District Qualifiers: 4. Nils Nolte, Fremont Ross
Doubles District Qualifiers: 2. Fremont Ross (Trevor Weickert/Alex Thatcher); 4. Fremont Ross (Sam Long/Lucas Cronin)

Division I Fremont Sectional 2
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Clay, St. John’s Jesuit
Singles District Qualifiers: 1. Tate Reno, St. John’s Jesuit; 4. Alex Kufner, St. John’s Jesuit
Doubles District Qualifiers: 1. St. John’s Jesuit (Alan Fahoury/Dev Laugani); 2. St. John’s Jesuit (Aiden Williams/Akhil Katragadda)

Division II Defiance College Sectional
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Central Catholic
Singles District Qualifiers: none
Doubles District Qualifiers: none

2018 TRAC Boys Tennis Championships

Congrats to St. John’s Jesuit on winning the 2018 TRAC Championship by sweeping the regular season duals and the 2018 TRAC Boys Tennis Championships.

2018 TRAC Boys Tennis TRAC Championships
1. St. John’s Jesuit 36, 2. Findlay 34, 3. St. Francis de Sales 31, 4. Fremont Ross 27, 5. Clay 19, 6. Central Catholic 15, 7. Whitmer 12, 8. Lima Senior 6

Brackets: 1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles

TRAC Champions
1st Singles: Greg Leroux, St. Francis de Sales
2nd Singles: Dev Laungani, St. John’s Jesuit
3rd Singles: Akhil Katragadda, St. John’s Jesuit
1st Doubles: Tate Reno/Aidan Williams, St. John’s Jesuit
2nd Doubles: Lucas Cronin/Ethan Moyer, Fremont Ross

2018 TRAC Boys Tennis Final Standings
1. St. John’s Jesuit 28, 2. Findlay 24, 3. St. Francis de Sales 20, 4. Fremont Ross 16, 5. Clay 12, 6. Central Catholic 8, 7. Whitmer 4, 8. Lima Senior 0

St. John’s Jesuit Boys Tennis – 2018 TRAC Champions