2019 OHSAA Individual State Wrestling Championships

Division I Individual State Tournament at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
14. Clay 27, 39. Findlay 9, 41. Whitmer 8, 45. Fremont Ross 7
106: Tony Pendergraff, Clay lost in 1st round, lost in 1st round consolation
113: Jacob Moon, Clay won 1st round, won quarterfinal, lost semifinal, won 4th round consolation, won 3rd/4th place match – 3rd Place in State
120: Jason Cascadden, Whitmer lost in 1st round, lost in 1st round consolation
126: Jack Haskin, Whitmer won 1st round, lost quarterfinal, won 2nd round consolation, won 3rd round consolation, lost 4th round consolation, lost 5th/6th place match – 6th Place in State
138: Jonah Smith, Findlay won 1st round, lost quarterfinal, won 2nd round consolation, lost 3rd round consolation, won 7th/8th place match – 7th Place in State
145: Alex Szigeti, Clay lost in 1st round, won 1st round consolation, won 2nd round consolation, lost 3rd round consolation, lost 7th/8th place match – 8th Place in State
160: Troy Murphy, Clay lost in 1st round, won 1st round consolation, lost in 2nd round consolation
170: Jacob Meek, Clay lost in 1st round, won 1st round consolation, lost in 2nd round consolation
182: Josh Nagy, Clay lost in 1st round, won 1st round consolation, lost in 2nd round consolation
195: Caleb Wood, Fremont Ross won 1st round, lost quarterfinal, won 2nd round consolation, lost 3rd round consolation, won 7th/8th place match – 7th Place in State
195: Ty Cobb, Clay lost in 1st round, won 1st round consolation, lost in 2nd round consolation
Brackets | Results

Division II Individual State Tournament at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University
285: Jacob Jackson, Central Catholic lost in 1st round, won 1st round consolation, lost in 2nd round consolation
Brackets | Results

By |2019-03-10T22:27:38-04:00March 9th, 2019|Central Catholic Fighting Irish, Clay Eagles, Findlay Trojans, Fremont Ross Little Giants, Scores, Whitmer Panthers, Wrestling|Comments Off on 2019 OHSAA Individual State Wrestling Championships

3/2 OHSAA Wrestling Individual Districts

Division I District Tournament at Mentor
Four from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University
3. Clay 159.5, 7. Findlay 62.5, 11. Fremont Ross 39, 14. Whitmer 35, 17. St. John’s Jesuit 29, 29. Lima Senior 13, 32. St. Francis de Sales 9

State Qualifiers:
106: 4. Tony Pendergraff, Clay
113: 1. Jacob Moon, Clay
120: 3. Jason Cascadden, Whitmer
126: 3. Jack Haskin, Whitmer
138: 2. Jonah Smith, Findlay
145: 4. Alex Szigeti, Clay
160: 4. Troy Murphy, Clay
170: 2. Jacob Meek, Clay
182: 2. Josh Nagy, Clay
195: 3. Caleb Wood, Fremont Ross; 4. Ty Cobb, Clay

Brackets | Place Winners | Team Scores

Division II District Tournament at Norwalk
Four from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University
23. Central Catholic 23.5

State Qualifiers:
285: 4. Jacob Jackson, Central Catholic

Brackets | Placers | Complete Results

2/23 OHSAA Wrestling Individual Sectionals

Division I Sectional at Clay
Four from each weight class will advance to the District at Mentor
1. Clay 256.5, 3. Findlay 152.5, 4. Fremont Ross 150.5, 6. Whitmer 94.5, 7. St. Francis de Sales 72, 10. St. John’s Jesuit 57
District Qualifiers:
106: 1. Tony Pendergraff, Clay; 3. JT Furko IV, St. John’s Jesuit; 4. Tyler Barnes, Findlay
113: 1. Jacob Moon, Clay; 2. Jimmy Phadphom, Findlay; 3. Donald Wingate, Whitmer
120: 2. Jason Cascadden, Whitmer; 4. Joseph `Mitch` Johnston, Findlay
126: 1. Jack Haskin, Whitmer; 2. Kyle Maville, Clay; 3. Max Turner, St. John’s Jesuit
132: 2. Charles Chapman, Fremont Ross; 3. Jaden Johnson, Findlay
138: 1. Jonah Smith, Findlay; 3. Kameron Miller, Clay
145: 2. Alex Szigeti, Clay; 3. Julian Howard, St. Francis de Sales; 4. Max Jolliff, Findlay
152: 3. Kyle Miller, Clay; 4. Keaton Jordan, Fremont Ross
160: 1. Jackson Weissinger, Fremont Ross; 2. Troy Murphy, Clay
170: 1. Jacob Meek, Clay
182: 2. Josh Nagy, Clay; 3. Gabe Edinger, St. Francis de Sales
195: 1. Caleb Wood, Fremont Ross; 3. Ty Cobb, Clay; 4. Jeremiah Snider, Findlay
220: 1. Jake Noon, Findlay; 3. Laine Isaacson, St. John’s Jesuit; 4. Lyle Campbell, Clay
285: 1. Mike Thomas, Fremont Ross; 2. Ben Richmond, Clay

Brackets | Match Results | Placement | Team Scores

Division I Sectional at Marysville
Four from each weight class will advance to the District at Mentor
8. Lima Senior 58
District Qualifiers:
138: 3. Aaron Bowsher, Lima Senior
160: 1. Naeem Russell, Lima Senior

Brackets | Results | Placement

Division II Sectional at Clyde
Four from each weight class will advance to the District at Norwalk
8. Central Catholic 66.5
District Qualifiers:
170: 1. Chris Jackson, Central Catholic
182: 2. Mason Schmoekel, Central Catholic
285: 1. Jacob Jackson, Central Catholic

Brackets | Results | Placement

2019 TRAC Wrestling Championships

2019 TRAC Wrestling Championships – Varsity Team Results
1. Clay 215.5, 2. Whitmer 138, 3. Fremont Ross 136, 4. Findlay 105.5, 5. Central Catholic 52, 6. St. Francis de Sales 48, 7. St. John’s Jesuit 46, 8. Lima Senior 35

Weight Class Results | Brackets

TRAC Wrestler of the Year: Naeem Russell, Lima Senior
TRAC Coach of the Year: Derick Stoup, Whitmer

TRAC Individual Champions
106: Tony Pendergraff, Clay
113: Jacob Moon, Clay
120: Jason Cascadden, Whitmer
126: Jack Haskin, Whitmer
132: Charles Chapman, Fremont Ross
138: Jonah Smith, Findlay
145: Deshea Pettiford, Fremont Ross
152: Kyle Miller, Clay
160: Naeem Russel, Lima Senior
170: Jacob Meek, Clay
182: Josh Nagy, Clay
195: Caleb Wood, Fremont Ross
220: Jake Noon, Findlay
285: Jacob Jackson, Central Catholic

2019 TRAC Wrestling Championships – JV Team Results
1. Clay 223.5, 2. Clay Black 123, 3. St. Francis de Sales 105, 4. Whitmer 76, 5. Findlay 73, 6. Fremont Ross 43, 7. Central Catholic 9, 8. Lima Senior 0, 8. St. John’s Jesuit 0

Weight Class Results | Brackets

TRAC Individual Champions
106: Nick Rodriquez, Clay
113: Gilberto DeLuna, Clay
120: Hayden Chase, Whitmer
126: Tony Gill, Whitmer
132: Seth Meinke, Clay
138: Gabe Walentowsi, Clay
145: Dominico Migliori, Clay
152: TJ Lajti, Clay
160: Nate Howard, Clay
170: Elijah Loredo, St. Francis de Sales
182: Robert Crawford, St. Francis de Sales
195: Will Heller, St. Francis de Sales
220: Ashton Jordan, Findlay
285: Laurence Newland, Fremont Ross

Clay Wrestling – 2019 TRAC Champions

Clay JV Wrestling – 2019 TRAC Champions

2/2 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament

2019 OHSAA Regional Wrestling Dual Team Tournament: Division I – Region 1 at Clay
Regionals
Findlay 54 St. Francis de Sales 30
Fremont Ross 48 Bowling Green 15
Whitmer 53 North Ridgeville 22

Regional Quarterfinals
Avon 41 Findlay 36
Perrysburg 48 Fremont Ross 24
Clay 63 Whitmer 7

Regional Semifinals
Clay 47 Perrysburg 24

Regional Championship
Elyria 42 Clay 16

By |2019-02-04T17:06:28-04:00February 2nd, 2019|Clay Eagles, Findlay Trojans, Fremont Ross Little Giants, Scores, St. Francis de Sales Knights, TRAC, Whitmer Panthers, Wrestling|Comments Off on 2/2 OHSAA Wrestling Dual Team Tournament