2019 OHSAA State Swimming & Diving Tournament

Division I
Boys: 3. St. Francis de Sales 159, 36. St. John’s Jesuit 9, 42. Findlay 7
Girls: 15. Fremont Ross 41, 27. Findlay 19,

Division II
Girls: 3. St. Ursula Academy 155.5

Complete Results

2/16 OHSAA Swimming & Diving Districts

Division I District at BGSU
Boys
1. St. Francis de Sales 486.5, 4. Findlay 142.5, 6. Fremont Ross 130, 14. St. John’s Jesuit 65, 24. Clay 3

Girls
1. Fremont Ross 266, 4. Findlay 194, 11. Notre Dame Academy 84, 19. Clay 29
Complete Results | Boys Diving | Girls Diving

Division II District at BGSU
Girls
1. St. Ursula Academy 442
Complete Results | Boys Diving | Girls Diving

Division I State Qualifiers
Boys
200 Yard Medley Relay: 8. St. Francis de Sales
200 Yard Freestyle: 10. TJ Haselman, St. Francis de Sales; 18. Parker Stocker, Findlay; 21. Connor Bishop, St. Francis de Sales
200 Yard IM: 16. Max Rutledge, St. Francis de Sales; 25. Zachary McClellan, St. Francis de Sales
50 Yard Freestyle: 7. Brady Ireland, St. Francis de Sales; 20. Patrick Heldreth, St. Francis de Sales
100 Yard Butterfly: 8. Max Rutledge, St. Francis de Sales; 15. Dylan Weisenauer, Fremont Ross; 18. Drew Grespin, St. Francis de Sales
100 Yard Freestyle: 6. Brady Ireland, St. Francis de Sales; 16. Connor Bishop, St. Francis de Sales
500 Yard Freestyle: 13. Parker Stocker, Findlay; 20. John Burnard, St. Francis de Sales
200 Yard Freestyle Relay: 4. St. Francis de Sales
100 Yard Backstroke: 17. Zachary McClellan, St. Francis de Sales
100 Yard Breaststroke: 7. Drew Grespin, St. Francis de Sales; 9. Jack Van Cott, St. John’s Jesuit
400 Yard Freestyle Relay; 3. St. Francis de Sales; 24. Findlay

Girls
1 mtr Diving: 9. Lexie Layne, Findlay
200 Yard Medley Relay: 10. Fremont Ross
200 Yard Freestyle: 17. Olivia DeRodes, Fremont Ross
200 Yard IM: 15. Alexis Prenzlin, Fremont Ross
50 Yard Freestyle: 18. Gracie Smith, Findlay
100 Yard Freestyle: 14. Gracie Smith, Findlay
500 Yard Freestyle: 14. Olivia DeRodes, Fremont Ross
200 Yard Freestyle Relay: 9. Findlay
100 Yard Backstroke: 24. MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
100 Yard Breaststroke: 6. Alexis Prenzlin, Fremont Ross; 24. Maddie Gallagher, Fremont Ross
400 Yard Freestyle Relay: 15. Fremont Ross

Division II State Qualifiers
Girls
200 Yard Medley Relay: 3. St. Ursula Academy
200 Yard Freestyle: 24. Lexi Gilley, St. Ursula Academy
200 Yard IM: 12. Mia Cheatwood, St. Ursula Academy
50 Yard Freestyle: 8. Audrey Cesar, St. Ursula Academy; 12. Molly Dynda, St. Ursula Academy
100 Yard Butterfly: 5. Corinne Staneart, St. Ursula Academy; 24. Kelly Metzger, St. Ursula Academy
100 Yard Freestyle: 9. Audrey Cesar, St. Ursula Academy
500 Yard Freestyle: 21. Caitlin Heinze, St. Ursula Academy; 25. Celia Fowler, St. Ursula Academy
200 Yard Freestyle Relay: 1. St. Ursula Academy
100 Yard Backstroke: 13. Mia Cheatwood, St. Ursula Academy
100 Yard Breaststroke: 9. Corinne Staneart, St. Ursula Academy
400 Yard Freestyle Relay: 3. St. Ursula Academy

2/9 OHSAA Swimming & Diving Sectionals

NW District Fremont Sectional
Boys

1. St. Francis de Sales 547, 2. Findlay 293, 5. Fremont Ross 198, 8. St. John’s Jesuit 146, 13. Clay 84, 16. Lima Senior 40, 18. Whitmer 14

Girls
1. Fremont Ross 421, 3. Findlay 326, 4. Notre Dame Academy 266, 13. Clay 91, 14. Lima Senior 41, 18. Whitmer 29
Complete Results | Boys Diving Results | Girls Diving Results

NW District Napoleon Sectional
Girls
1. St. Ursula Academy 543, 10. Central Catholic 46
Complete Results | Boys Diving Results | Girls Diving Results

2019 TRAC Swimming & Diving Championships

TRAC Boys Diver of the Year: Dane Michael – Fremont Ross
TRAC Boys Swimmer of the Year: Max Rutledge – St. Francis de Sales
TRAC Boys Coach of the Year: Brent Ransom – St. Francis de Sales

TRAC Boys Team Results:
1. St. Francis de Sales 728.5, 2. Findlay 472, 3. Fremont Ross 412, 4. St. John’s Jesuit 352.5, 5. Clay 126, 6. Lima Senior 98, 7. Whitmer 29

TRAC Boys Individual Champions:
200 Yard Medley Relay: St. Francis de Sales (Tristan Lee/Drew Grespin/Max Rutledge/Patrick Heldreth)
200 Yard Freestyle: TJ Haselman, St. Francis de Sales
200 Yard IM: Max Rutledge, St. Francis de Sales
50 Yard Freestyle: Brady Ireland, St. Francis de Sales
1 mtr Diving: Dane Michael, Fremont Ross
100 Yard Butterfly: Max Rutledge, St. Francis de Sales
100 Yard Freestyle: Brady Ireland, St. Francis de Sales
500 Yard Freestyle: Parker Stocker, Findlay
200 Yard Freestyle Relay: St. Francis de Sales (Brady Ireland/Connor Bishop/TJ Haselman/Patrick Heldreth)
100 Yard Backstroke: Dylan Weisenauer, Fremont Ross
100 Yard Breaststroke: Jack Van Cott, St. John’s Jesuit & Drew Grespin, St. Francis de Sales
400 Yard Freestyle Relay: St. Francis de Sales (Brady Ireland/Connor Bishop/TJ Haselman/Max Rutledge)

TRAC Girls Diver of the Year: Lexi Layne – Findlay
TRAC Girls Swimmer of the Year: Audrey Cesar – St. Ursula Academy
TRAC Girls Coach of the Year: Dave Eisenstein – St. Ursula Academy

TRAC Girls Team Results:
1. St. Ursula Academy 688.5, 2. Fremont Ross 526, 3. Findlay 385.5, 4. Notre Dame Academy 381, 5. Clay 126, 6. Lima Senior 75, 7. Whitmer 38, 8. Central Catholic 36

TRAC Girls Individual Champions:
200 Yard Medley Relay: Fremont Ross (MaKennah Fitzgerald/Alexis Prenzlin/AnneMarie Moses/Olivia DeRodes)
200 Yard Freestyle: Olivia DeRodes, Fremont Ross
200 Yard IM: Mia Cheatwood, St. Ursula Academy
50 Yard Freestyle: Audrey Cesar, St. Ursula Academy
1 mtr Diving: Lexie Layne, Findlay
100 Yard Butterfly: AnneMarie Moses, Fremont Ross
100 Yard Freestyle: Audrey Cesar, St. Ursula Academy
500 Yard Freestyle: Olivia DeRodes, Fremont Ross
200 Yard Freestyle Relay: St. Ursula Academy (Catherine Kight/Corinne Staneart/Caitlin Heinze/Audrey Cesar)
100 Yard Backstroke: MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
100 Yard Breaststroke: Alexis Prenzlin, Fremont Ross
400 Yard Freestyle Relay: Fremont Ross (AnneMarie Moses/MaKennah Fitzgerald/Alexis Prenzlin/Olivia DeRodes)

Complete 2019 TRAC Swimming & Diving Championships Results

St. Ursula Academy – 2019 TRAC Girls Swimming & Diving Champions

St. Francis de Sales – 2019 TRAC Boys Swimming & Diving Champions