2015 TRAC Girls Tennis All-Conference Teams

trac_girlstennis_150TRAC Player of the Year: Alicia Nahhas – Notre Dame Academy
TRAC Coach of the Year: Kim Pacella – Notre Dame Academy

First Team
Alicia Nahhas – Notre Dame Academy
Sophia Spinazze – Central Catholic
Maverick Delp – Central Catholic
Madison Humbles – Notre Dame Academy
Ciera Patton – Notre Dame Academy
Grace Almester – St. Ursula Academy
Mady Arquette – Clay
Taylor Paeth – Fremont Ross
Kate Smith – Notre Dame Academy
Bella Yazji – Notre Dame Academy

Second Team
Savannah Hosey – Findlay
Jessica Takacs – Clay
Sara Ulinski – Clay
Carmen Navas-Davis – Findlay
Hannah Kuhlman – Clay
Kate Szczesniak – St. Ursula Academy
Allie Reichert – Clay
Julia Stengle – St. Ursula Academy
Amelia Buchele – Central Catholic
Olivia Wright – Central Catholic

Honorable Mention
Central Catholic: Alexis Nester, Rachel Gorman
Clay: Alayna Rodriguez, Tori Gallaher
Findlay: Camryn Hessling, Rachel Crow
Fremont Ross: Alyssa Meyer, Brianna Goodwin
Lima Senior: Reghan Winkler, Kasidy Moneer
Notre Dame Academy: Julia Loeb, Allison Clark
St. Ursula Academy: Jenna Stengle, Libby Barrow
Whitmer: Erin Franz, Charity Wagner

10/17 OHSAA Girls Tennis State Tournament

ohsaa_150Division I State Tournament at Lindner Family Tennis Center
Singles
Alicia Nahhas, Notre Dame Academy defeated Alex Cash, New Albany 6-1, 6-1
Kelli Niehaus, Cincinnati Mount Notre Dame defeated Alicia Nahhas, Notre Dame Academy 6-1, 6-2

Claire Ghidotti, Bishop Watterson defeated Kate Smith, Notre Dame Academy 6-4, 6-2
Complete Bracket

Doubles
Isabel Cepeda/Sneha Kandi, Mason defeated Kate Szczesniak/Grace Almester, St. Ursula Academy 6-2, 6-4
Complete Bracket

Division II State Tournament at Lindner Family Tennis Center
Doubles
Maverick Delp/Sophia Spinazze, Central Catholic defeated Amalia Guzman/Sarah Price, Indian Hill 6-2, 6-3
Maverick Delp/Sophia Spinazze, Central Catholic defeated Isabella Daverio/Rebecca Wolf, Hathaway Brown 6-2, 5-7, 6-2
Caroline Andersen/Meredith Breda, Indian Hill defeated Maverick Delp/Sophia Spinazze, Central Catholic 7-6 (7-5), 6-2
3rd/4th Place Match: Alissa Nakamoto/Anjali Kashyap, Pepper Pike Orange defeated Maverick Delp/Sophia Spinazze, Central Catholic 4-6, 6-4, 6-1
Complete Bracket

By |2015-10-18T22:17:12-04:00October 17th, 2015|Central Catholic Fighting Irish, Notre Dame Academy Eagles, Scores, St. Ursula Academy Arrows, Tennis Girls|Comments Off on 10/17 OHSAA Girls Tennis State Tournament

10/10 OHSAA Girls Tennis Districts

ohsaa_150Division I District at BGSU & Port Clinton
(Two singles and two doubles team winners to the State Tournament at Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio – October 16th & 17th)
Singles – Complete Bracket
First Round
Mady Arquette, Clay defeated Bella Yazji, Notre Dame Academy 6-3, 6-4
Kate Smith, Notre Dame Academy defeated Alayna Rodriguez, Clay 6-0, 6-1
Abbie Ciucci, Sylvania Northview defeated Camryn Hessling, Findlay 6-4, 7-5
Alicia Nahhas, Notre Dame Academy defeated Kaelin Frazee, Ashland 6-1, 6-0
Jenna McBride, Ashland defeated Ashley Snyder, St. Ursula Academy 6-0, 6-0

Quarterfinals
Nora Abdul-Aziz, Perrysburg defeated Mady Arquette, Clay 7-6(7), 6-0
Kate Smith, Notre Dame Academy defeated Abbie Ciucci, Sylvania Northview 7-5, 6-2
Alicia Nahhas, Notre Dame Academy defeated Kyleigh Henthorn, Springfield 6-0, 6-0

Semifinals
Kate Smith, Notre Dame Academy defeated Nora Abdul-Aziz, Perrysburg 6-1, 6-2
Alicia Nahhas, Notre Dame Academy defeated Jenna McBride, Ashland 6-1, 6-2

District Championship
Alicia Nahhas, Notre Dame Academy defeated Kate Smith, Notre Dame Academy 6-1, 6-3

Doubles – Complete Bracket
1st Round
Gemma Smith/Sarah Fastnacht, Perrysburg defeated Jessica Takacs/Sara Ulinski, Clay 6-1, 6-0
Allison Clark/Julia Loeb, Notre Dame Academy defeated Samantha Howald/Jessica Mermer, Sylvania Northview 6-1, 5-7, 6-3
Maddie Humbles/Ciera Patton, Notre Dame Academy defeated Silvia Caniglia/Sullivan Sanders, Springfield 6-3, 6-3
Allie Reichert/Hannah Kuhlman, Clay defeated Madison Cline/Nicole Elston, Celina 6-4, 6-1
Grace Almester/Kate Szczesniak, St. Ursula Academy defeated Bella Debo/April Fox, Anthony Wayne 6-2, 6-0
Carmen Navas-Davis/Savannah Hosey, Findlay defeated Lily Abdoo/Gillian Gallagher, Fremont Ross 6-1, 6-1
Jenna Stengle/Libby Barrow, St. Ursula Academy defeated Abbi Burovinsky/Kristen Rockwell, Anthony Wayne 6-4, 6-2

Quarterfinals
Gemma Smith/Sarah Fastnacht, Perrysburg defeated Allison Clark/Julia Loeb, Notre Dame Academy 6-4, 6-3
Maddie Humbles/Ciera Patton, Notre Dame Academy defeated Allie Reichert/Hannah Kuhlman, Clay 6-4, 6-3
Grace Almester/Kate Szczesniak, St. Ursula Academy defeated Carmen Navas-Davis/Savannah Hosey, Findlay 6-2, 6-3
Emma Carter/Grace Ann Nofziger, Perrysburg defeated Jenna Stengle/Libby Barrow, St. Ursula Academy 6-3, 6-1

Semifinals
Gemma Smith/Sarah Fastnacht, Perrysburg defeated Maddie Humbles/Ciera Patton, Notre Dame Academy 6-3, 6-2
Grace Almester/Kate Szczesniak, St. Ursula Academy defeated Emma Carter/Grace Ann Nofziger, Perrysburg 6-4, 6-2

District Championship
Gemma Smith/Sarah Fastnacht, Perrysburg defeated Grace Almester/Kate Szczesniak, St. Ursula Academy 7-6(3), 7-6(4)

Division II District at BGSU & Port Clinton
(Four singles and four doubles team winners to the State Tournament at Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio – October 16th & 17th)
Doubles – Complete Bracket
First Round
Jordyn Traxler 11/Maya Ahmed 12 – Lexington defeated Amelia Buchele 12/Olivia Wright 12, Central Catholic 6-2, 6-0
Sophia Spinazze/Maverick Delp, Central Catholic defeated Karlee Talkington/Johnna Thomas, Norwalk 6-0, 6-0

Quarterfinals
Sophia Spinazze/Maverick Delp, Central Catholic defeated Jane Kardotzke/Melissa Laconis, Clyde 6-0, 6-0

Semifinals
Sophia Spinazze/Maverick Delp, Central Catholic defeated Jordyn Traxler/Maya Ahmed, Lexington 6-1, 6-0

District Championship
Sophia Spinazze/Maverick Delp, Central Catholic defeated Hannah Lee/Madison Watt, Wapakoneta 6-0, 6-0

By |2015-10-10T23:09:49-04:00October 10th, 2015|Central Catholic Fighting Irish, Clay Eagles, Findlay Trojans, Fremont Ross Little Giants, Notre Dame Academy Eagles, Scores, St. Ursula Academy Arrows, Tennis Girls|Comments Off on 10/10 OHSAA Girls Tennis Districts

10/3 OHSAA Girls Tennis Sectionals

ohsaa_150Division I Sectional at Findlay
(Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University)
Findlay, Lima Senior
Singles District Qualifiers: 4. Camryn Hessling, Findlay
Doubles District Qualifiers: 2. Navas-Davis/Hosey, Findlay
Complete Singles & Doubles Brackets

Division I Sectional at Sandusky
(Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University)
Clay, Fremont Ross
Singles District Qualifiers: 2. Mady Arquette, Clay; 3. Alayna Rodriguez, Clay
Doubles District Qualifiers: 1. Allie Reichert/Hannah Kuhlman, Clay; 3. Lily Abdoo/Gillian Gallagher, Fremont Ross; 4. Jessica Takacs/Sara Ulinski1. Allie Reichert/Hannah Kuhlman, Clay; 3. Lily Abdoo/Gillian Gallagher, Fremont Ross; 4. Jessica Takacs/Sara Ulinski, Clay
Complete Singles & Doubles Brackets

Division I Sectional at Toledo Sectional 1
(Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University)
Notre Dame Academy, St. Ursula Academy, Whitmer
Singles District Qualifiers: 1. Alicia Nahhas, Notre Dame Academy; 2. Kate Smith, Notre Dame Academy; 3. Bella Yazii, Notre Dame Academy; 4. Ashley Snyder, St. Ursula Academy
Doubles District Qualifiers: 1. Grace Almester/Kate Szczesniak, St. Ursula Academy; 2. Maddie Humbles/Ciera Patton, Notre Dame Academy; 3. Julia Loeb/Allison Clark, Notre Dame Academy; 4. Jenna Stengle/Libby Barrow, St. Ursula Academy
Complete Singles & Doubles Brackets

Division II Sectional at Defiance College
(Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University)
Central Catholic
Singles District Qualifiers: none
Doubles District Qualifiers: 1. Spinazze/Delp, Central Catholic; 4. Buchele/Wright, Central Catholic
Complete Singles & Doubles Brackets

2015 TRAC Girls Tennis Championships

trac_girlstennis_1502015 TRAC Girls Tennis Championships
1. Notre Dame Academy 37, 2. Central Catholic 33, 3. Clay 30, 4. St. Ursula Academy 26, 5. Findlay 23, 6. Fremont Ross 16, 7. Whitmer 8, 8. Lima Senior 6

Individual TRAC Champions
1st Singles: Alicia Nahhas, Notre Dame Academy
2nd Singles: Maverick Delp, Central Catholic
3rd Singles: Bella Yazji, Notre Dame Academy
1st Doubles: Humbles/Patton, Notre Dame Academy
2nd Doubles: Takacs/Ulinski, Clay

Brackets
1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles

2015 TRAC Dual Standings
1. Notre Dame Academy, 2. Central Catholic, 3. St. Ursula Academy, 4. Clay, 5. Findlay, 6. Fremont Ross, 7. Lima Senior, 8. Whitmer

2015 TRAC Final Standings
1. Notre Dame Academy, 2. Central Catholic, 3. Clay, 3. St. Ursula Academy, 5. Findlay, 6. Fremont Ross, 7. Whitmer, 7. Lima Senior

Go to Top