Notre Dame claimed the first girls Three Rivers Athletic Conference track and field championship May 11 at Whitmer. The Eagles outpaced Central Catholic and Whitmer. 

Notre Dame’s Lexi Aughenbaugh was the meet’s outstanding track athlete.  Kyesha Neal of Findlay was the outstanding field events athlete.

Toledo Blade story

Lexi Williams and Chantalia Young battle in the 100 meter dash. Photo courtesy Toledo Blade.

 

Results

At Whitmer

Team results: Notre Dame 153.5, Central Catholic 105, Whitmer 101.5, Fremont Ross 90, Clay 76, Findlay 70.5, St. Ursula 37, Lima Senior 21.5.

100-1, Lexis Williams (ND) 12.38; 2, Young (ND) 12.53; 3, McClendon (CC) 13.03; 4, Matthews (FR) 13.08; 5, Burnside (Fi) 13.13; 6, Popovitch (Cl) 13.28; 7, Williams (CC) 13.32; 8, Ware (W) 13.48.

200-1, Lexis Williams (ND) 25.35; 2, McClendon (CC) 25.85; 3, Kynard (ND) 26.55; 4, Matthews (FR) 26.63; 5, Burnside (Fi) 26.95; 6, Williams (CC) 27.32; 7, Telesford (LS) 27.34; 8, Jones (W) 27.74.

400-1, Jessika Matthews (ND) 58.35; 2, Gray (FR) 59.41; 3, Barber (W) 1:01.11; 4, Telesford (LS) 1:01.76; 5, Roman (Cl) 1:02.33; 6, Gaston (CC) 1:02.66; 7, Schaefer (ND) 1:04.39; 8, Wasserman (Cl) 1:05.95.

800-1, Megan David (ND) 2:21.79; 2, Haubert (ND) 2:22.47; 3, Overmyer (FR) 2:22.75; 4, Munoz (Fi) 2:22.82; 5, Erdmann (W) 2:24.99; 6, Durbak (CC) 2:25.64; 7, Thomas (CC) 2:29.83; 8, Huber (Fi) 2:31.65.

1600-1, Lexi Aughenbaugh (ND) 5:04.12; 2, Veluscek (ND) 5:14.69; 3, Vliet (CC) 5:24.40; 4, David (SU) 5:25.05; 5, Hamel (W) 5:38.08; 6, Bixler (FR) 5:43.02; 7, Broerman (Fi) 5:46.81; 8, Bohland (Cl) 5:51.96.

3200-1, Lexi Aughenbaugh (ND) 11:05.77; 2, Selee (Cl) 12:06.51; 3, Szczesniak (SU) 12:07.70; 4, Vliet (CC) 12:09.93; 5, Barwig (Fi) 12:25.80; 6, Bixler (FR) 12:26.50; 7, Mallow (ND) 12:27.22; 8, Lily Boehmer (CC) 12:35.78.

400 relay-1, Central (Cheyenne Owens, Jean Hampton, Dwanna Williams, Kiana McClendon) 49.40; 2, Fremont Ross, 50.42; 3, Notre Dame, 50.67; 4, Whitmer, 51.37; 5, Clay, 51.72; 6, Findlay, 52.77; 7, St. Ursula, 55.72.

800 relay-1, Notre Dame (Ashley Kynard, Chantalia Young, Jessika Matthews, Lexis Williams) 1:42.15; 2, Fremont Ross, 1:47.37; 3, Central, 1:48.13; 4, Whitmer, 1:49.04; 5, Clay, 1:50.97; 6, Lima Senior, 1:52.79; 7, Findlay, 1:55.94.

1600 relay-1, Notre Dame (Ashley Kynard, Chantalia Young, Lexis Williams, Jessika Matthews) 4:01.10; 2, Central, 4:04.55; 3, Whitmer, 4:05.18; 4, Fremont Ross, 4:05.20; 5, Clay, 4:14.71; 6, Findlay, 4:16.49.

3200 relay-1, Notre Dame (Francesca Veluscek, Sarah Mallow, Cortney Haubert, Lexi Aughenbaugh) 9:44.43; 2, Central, 9:56.85; 3, Fremont Ross, 10:03.72; 4, Whitmer, 10:07.49; 5, St. Ursula, 10:08.57; 6, Findlay, 10:13.98; 7, Clay, 10:42.92..

100 hurdles-1, Jean Hampton (CC) 15.27; 2, Matthews (ND) 15.64; 3, Winckowski (Cl) 15.96; 4, Murnen (W) 16.64; 5, Tate (CC) 17.11; 6, Vanderhoff (Fi) 17.16; 7, Slaughter (FR) 17.17.

300 hurdles-1, Jean Hampton (CC) 46.75; 2, O’Shea (Cl) 47.82; 3, Cobbler (W) 48.79; 4, Griffin (LS) 51.19; 5, Honaker (FR) 51.64; 6, Connelly (ND) 51.69; 7, Hass (Fi) 52.42.

Discus-1, Kyseha Neal (Fi) 136-0; 2, Breeden (Cl) 132-5; 3, Missler (W) 124-7; 4, Lewis (ND) 116-9; 5, Deeble (SU) 108-7; 6, Gardner (W) 106-4; 7, Schell (FR) 100-10; 8, Crockett (LS) 96-2.

High jump-1, Sydney Barrett (Cl) 5-1; 2, Hass (Fi) 5-0; 3, Parker (ND) 5-0; 4, Redway (W) and Slaughter (FR) 4-10; 6, Griffin (LS), Barreto (Fi), Hobbs (CC) Woleslagel (FR) 4-8.

Long jump-1, Ariana Spencer (FR) 17-6; 2, Popovitch (Cl) 16-11; 3, Brunner (W) 15-5.5; 4, Ware (W) 15-4; 5, Mustafaga (CC) 15-0.5; 6, Wilson (ND) 15-0.5; 7, Young (ND) 15-0; 8, Grine (Fi) 15-0.

Pole vault-1, Kaitlyn Barber (W) 10-0; 2, Hasselbach (FR) 9-9; 3, Huebner (W) 9-3; 4, Kubicki (Cl) 9-0; 5, Steinmetz (ND) 8-6; 6, Thomas (CC) and Saba (ND) 8-0; 8, Collier (FR) 8-0.

Shot put-1, Kyesha Neal (Fi) 41-2; 2, Hayes (W) 37-6.5; 3, Sturt (SU) 37-4; 4, Missler (W) 36-8.25; 5, Wilhelm (Fi) 34-10; 6, Upthegrove (LS) 34-8; 7, Barringer (CC) and Williams (LS) 34-6.