The Lady Eagles edged out runner up Clay by two points for the top spot in the team standings.  Whitmer finished in 3rd place followed by St. Ursula, Central Catholic, Findlay, and Fremont Ross.  Lima Senior did not field a team but had three runners compete in the race.

The runners from St. Francis dominated the boys event.  The Findlay team finished in 2nd place in the team rankings followed by Findlay, Central Catholic, St. John’s, Fremont Ross, Whitmer, and Clay.  Although Lima Senior did not compete as a team three runners participated in the race.

Clay’s Erin Gyurke won the girls race with a time of 18:06.68 averaging 5:49.8 per mile over the scenic 5k race course.  Stephanie Sherman of Notre Dame was the runner up finishing at 18:21.05.

Averaging slightly little less than 5-minutes per mile (4:58.6) St. Francis senior Kyle Lach repeated as the TRAC boys champion with a time of 15:27.71.  Runner up George McCartney of Central Catholic crossed the finish line at 15:28.84

With their victories, Gyurke and Lach were crowned the TRAC Runners of the Year.

Coach of the Year accolades, as voted on by the individual team coaches, went to St. Francis head coach Jim Neary and Dave Hess of Clay.

Boys Team Rankings

 

1.  St. Francis de Sales (34 Points – Total Time:  1:18:58.18, Average Time:  15:47.64)

2.  Findlay (75 Points – Total Time:  1:21:25.41, Average Time:  16:17.09)

3.  Central Catholic (82 Points – Total Time:  1:22:09.24, Average Time:  16:25.85)

4.  St. John’s Jesuit (88 Points – Total Time:  1:22:32.67, Average Time:  16:30.54)

5.  Fremont Ross (118 Points – Total Time:  1:24:30.55, Average Time:  16:54.11)

6.  Whitmer (148 Points – Total Time:  1:26:50.10, Average Time:  17:22.02)

7.  Clay (153 Points – Total Time:  1:27:06.40, Average Time:  17:25.28)

 

Girls Team Rankings

 

1.  Notre Dame Academy (47 Points – Total Time:  1:36:21.15, Average Time:  19:16.23)

2.  Clay (49 Points – Total Time:  1:36:28.71, Average Time:  19:17.75)

3.  Whitmer (87 Points – Total Time:  1:39:58.59, Average Time:  19:59.72)

4.  St. Ursula Academy (102 Points – Total Time:  1:41:14.32, Average Time:  20:14.87)

5.  Central Catholic (119 Points – Total Time:  1:42:16.92, Average Time:  20:27.39)

6.  Findlay (132 Points – Total Time:  1:43:17.62, Average Time:  20:39.53)

7.  Fremont Ross (158 Points – Total Time:  1:46:45.89, Average Time:  21:21.18)

 

Boys All-Conference Teams

 

First Team (Based on the top seven finishing times)

  • Kyle Lach – St. Francis de Sales (15:27.71)
  • Charlie Gibbons – Central Catholic (15:33.65)
  • David St. John – St. Francis de Sales (15:35.78)
  • Matt Waaland – Findlay (15:39.21)
  • Shadd Risser – Findlay (15:40.00)
  • Louis Guardiola – Fremont Ross (15:42.90)

Second Team (Based on 8th through 14th place finishing times)

  • Dan Siebenaller – St. Francis de Sales (15:52.14)
  • Dan Lenart – St. Francis de Sales (15:54.81)
  • Isaiah Gaines – Findlay (16:02.40)
  • Reid Wolin – Whitmer (16:05.08)
  • Jason White – St. Francis de Sales (16:07.74)
  • Casey Gopp – Central Catholic (16:16.90)
  • Drew Savage – St. John’s Jesuit (16:17.52)

Honorable Mention (Based on 15th through 21st place finishing times)

  • Pat Davis – St. Francis de Sales (16:19.18)
  • Brett Hanson – St. John’s Jesuit (16:21.55)
  • Devaun Churchya – Fremont Ross (16:33.18)
  • Andrew Kurtz – St. John’s Jesuit (16:33.68)
  • Jake Barnes – St. John’s Jesuit (16:35.40)
  • Sam Hickey – Whitmer (16:42.49)
  • Ryan Savage – St. John’s Jesuit (16:44.52)

Girls All-Conference Teams

 

First Team (Based on the top seven finishing times)

  • Erin Gyurke – Clay (18:06.68)
  • Stephanie Sherman – Notre Dame Academy (18:21.05)
  • Haley Hess – Clay (18:41.55)
  • Daniell Szczesniak – St. Ursula Academy (18:50.93)
  • Madeleine Hamel – Whitmer (19:08.30)
  • Hannah Hess – Clay (19:10.62)
  • Lyndsey Matus – Central Catholic (19:16.43)

Second Team (Based on 8th through 14th place finishing times)

  • Lindsey Myers – Notre Dame Academy (19:16.78)
  • Cortney Haubert – Notre Dame Academy (19:17.24)
  • Valerie Bixler – Fremont Ross (19:17.46)
  • Abigail Dorn – Whitmer (19:19.43)
  • Sydney Sherman – Notre Dame Academy (19:26.24)
  • Alex Matus – Central Catholic (19:33.93)
  • Sarah Barwig – Findlay (19:42.90)

Honorable Mention (Based on 15th through 21st place finishing times)

  • Emily Stahl – Findlay (19:49.55)
  • Samantha Hill – Notre Dame Academy (19:59.84)
  • Torey Loeb – Notre Dame Academy (20:04.24)
  • Abbey Groll – Clay (20:04.99)
  • Kayla Adolph – St. Ursula Academy (20:10.30)
  • Morgan Cukierski – Whitmer (20:10.62)
  • Brooke Gyori – Clay (20:24.87)

 

TRAC Runner of the Year

 

  • Female:  Erin Gyurke – Clay (Total Time:  18:06.68 – Average per Mile:  5:49.8)
  • Male:  Kyle Lach – St. Francis de Sales (Total Time:  15:27.71 – Average per Mile:  4:58.6)

 

TRAC Coach of the Year

 

  • Female:  Dave Hess – Clay
  • Male:  Jim Nearly – St. Francis de Sales

 

Click on these links for the final results of the TRAC 2012 Cross Country Championship:

 

Click on these links to read published stories from the newspapers that regularly cover TRAC athletic events:

 

2012 TRAC Girls Cross Country Champions