trac_swimming_150The 2014 TRAC All-Conference teams for girls swimming and diving have been announced.  Zhada Fields of St. Ursula Academy was named the TRAC Swimmer of the Year for the second consecutive year and Findlay’s Bethany Glick earned the Diver of the Year award.  Fremont Ross head swimming and diving coach Tina Moses repeated as the Coach of the Year award recipient.

A student-athlete earns all-conference status based on their performance. In order for a swimmer or diver to be named to the all-conference first team he or she must have placed first or second place in an event during the conference swimming and diving championships. Selection to the second team all-conference requires a third or fourth place finish. A fifth or sixth place finish earns the swimmer or diver honorable mention all-conference status.

 

TRAC 2013 Girls Swimming and Diving All-Conference Teams

Swimmer of the Year:  Zhada Fields – St. Ursula Academy

Diver of the Year:  Bethany Glick – Findlay

Coach of the Year:  Tina Moses – Fremont Ross

 

First Team

  • Bethany Glick, Senior – Findlay
  • Haley Fisher, Junior – Fremont Ross
  • Meghan Moses, Sophomore – Fremont Ross
  • Morgan Waggoner, Sophomore – Fremont Ross
  • Megan Hawk, Senior – Fremont Ross
  • Haley Fisher, Junior – Fremont Ross
  • Spenser Kale, Sophomore – Notre Dame Academy
  • Avery Smale, Junior – Notre Dame Academy
  • Gwyn Ledrick, Freshman – Notre Dame Academy
  • Madi Konczal, Sophomore – Notre Dame Academy
  • Natalie Walter, Sophomore – Notre Dame Academy
  • Taylor Wilson, Senior – Notre Dame Academy
  • Adrienne Kinor, Junior – St. Ursula Academy
  • Mikayla Murphy, Junior – St. Ursula Academy
  • Alex Grzeszcak, Junior – St. Ursula Academy
  • Zhada Fields, Junior – St. Ursula Academy

 

 

Second Team

  • Theresa Koszycki, Junior – Central Catholic
  • Laura Wilson, Sophomore – Findlay
  • Kendra Wadding, Sophomore – Findlay
  • Hannah Clinger, Freshman – Findlay
  • Kaila Butterworth, Freshman – Findlay
  • Octavia Homka, Junior – Findlay
  • Hannah McClellan, Senior – Findlay
  • Angelica Gray, Junior – Findlay
  • Rachel Zelinsky, Junior – Findlay
  • Emily Moyer, Senior – Fremont Ross
  • Kortni Lagrou, Junior – Fremont Ross
  • Alaina Klingman, Sophomore – Fremont Ross
  • Kaity Kelly, Freshman – Fremont Ross
  • Quincy Livchak, Senior – Lima Senior
  • Sam Jacobs, Sophomore – Notre Dame Academy
  • Lauren Lankard, Freshman – St. Ursula Academy
  • Summer Drees, Freshman – St. Ursula Academy
  • Janet Stengle, Senior – St. Ursula Academy
  • Katie McNeeley, Senior – St. Ursula Academy
  • Catherine DiSalle, Junior – St. Ursula Academy
  • Abby Brodie, Freshman – St. Ursula Academy
  • Abby Kalucki, Sophomore – St. Ursula Academy
  • Molly Rounds, Sophomore – St. Ursula Academy

 

 

Honorable Mention

  • Morgan Mosiniak, Junior – Clay
  • Audrey Miller, Junior – Findlay
  • Hannah Tornes, Senior – Findlay
  • Rachel Zelinsky, Junior – Findlay
  • Hannah McClellan, Senior – Findlay
  • Holly Fisher, Junior – Fremont Ross
  • Morgan Hawk, Freshman – Fremont Ross
  • Alyssa Schwochow, Junior – Fremont Ross
  • Allison Hoellrich, Freshman – Notre Dame Academy
  • Madi Huffman, Junior – Notre Dame Academy
  • Ashley Kalies, Senior – Notre Dame Academy
  • Natalie Ryder, Freshman – Notre Dame Academy
  • Morgan Jones, Freshman – Notre Dame Academy
  • Maureen Hickey, Junior – Notre Dame Academy
  • Maddy Smyth, Senior – Notre Dame Academy
  • Lexi Shook, Junior – Notre Dame Academy
  • Grace Fawcett, Freshman – St. Ursula Academy