2018 TRAC Boys Tennis All-Conference Teams

TRAC Player of the Year: Greg Leroux, St. Francis de Sales
TRAC Co-Coaches of the Year: Lisa Wolfe, Fremont Ross & Casey Black, Whitmer

First Team
Greg Leroux – St. Francis de Sales
Drew Swisher – Findlay
Dev Laungani – St. John’s Jesuit
Tate Reno – St. John’s Jesuit
Aidan Williams – St. John’s Jesuit
Alan Fahoury – St. John’s Jesuit
Akhil Katragadda – St. John’s Jesuit
Chad Huss – St. Francis de Sales
Logan Tichenor – Findlay
Nils Nolte – Fremont Ross

Second Team
Lucas Cronin – Fremont Ross
Ethan Moyer – Fremont Ross
Ethan Heidepriem – Findlay
Alec Kagy – Findlay
Sam Giedeman – Findlay
Alex Kasper – St. Francis de Sales
Todd Gyurke – Clay
Blake Gray – Findlay
Evan Gephart – Findlay
Alex Thatcher – Fremont Ross

Honorable Mention
Central Catholic: Zach Scally, Will Hoffman
Clay: Blake Hornyak, Justin Lutz
Findlay: Jason Tornes
Fremont Ross: Trevor Weickert, Sam Long
Lima Senior: Zaylin Nutt, Connor Brayton
St. Francis de Sales: Michael Boutros
St. John’s Jesuit: Ryan Miller, Alex Kufner
Whitmer: Cameron Ricker, Wyatt Staber

5/12 OHSAA Boys Tennis Sectionals

Division I Findlay Sectional 1
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Findlay, Lima Senior
Singles District Qualifiers: 2. Drew Swisher, Findlay; 3. Jason Tornes, Findlay
Doubles District Qualifiers: 1. Findlay (Heidepriem/Tichenor); 2. Findlay (Kagy/Giedeman)

Division I Findlay Sectional 2
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
St. Francis de Sales, Whitmer
Singles District Qualifiers: none
Doubles District Qualifiers: none

Division I Fremont Sectional 1
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Fremont Ross
Singles District Qualifiers: 4. Nils Nolte, Fremont Ross
Doubles District Qualifiers: 2. Fremont Ross (Trevor Weickert/Alex Thatcher); 4. Fremont Ross (Sam Long/Lucas Cronin)

Division I Fremont Sectional 2
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Clay, St. John’s Jesuit
Singles District Qualifiers: 1. Tate Reno, St. John’s Jesuit; 4. Alex Kufner, St. John’s Jesuit
Doubles District Qualifiers: 1. St. John’s Jesuit (Alan Fahoury/Dev Laugani); 2. St. John’s Jesuit (Aiden Williams/Akhil Katragadda)

Division II Defiance College Sectional
Four singles and Four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Central Catholic
Singles District Qualifiers: none
Doubles District Qualifiers: none

2018 TRAC Boys Tennis Championships

Congrats to St. John’s Jesuit on winning the 2018 TRAC Championship by sweeping the regular season duals and the 2018 TRAC Boys Tennis Championships.

2018 TRAC Boys Tennis TRAC Championships
1. St. John’s Jesuit 36, 2. Findlay 34, 3. St. Francis de Sales 31, 4. Fremont Ross 27, 5. Clay 19, 6. Central Catholic 15, 7. Whitmer 12, 8. Lima Senior 6

Brackets: 1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles

TRAC Champions
1st Singles: Greg Leroux, St. Francis de Sales
2nd Singles: Dev Laungani, St. John’s Jesuit
3rd Singles: Akhil Katragadda, St. John’s Jesuit
1st Doubles: Tate Reno/Aidan Williams, St. John’s Jesuit
2nd Doubles: Lucas Cronin/Ethan Moyer, Fremont Ross

2018 TRAC Boys Tennis Final Standings
1. St. John’s Jesuit 28, 2. Findlay 24, 3. St. Francis de Sales 20, 4. Fremont Ross 16, 5. Clay 12, 6. Central Catholic 8, 7. Whitmer 4, 8. Lima Senior 0

St. John’s Jesuit Boys Tennis – 2018 TRAC Champions

2017 OHSAA Boys Tennis State Tournament

2017 OHSAA Boys Tennis Division I State Tournament at Lindner Family Tennis Center
Singles
Greg Leroux, St. Francis de Sales
– 1st Round: lost to Ronit Hiryur, Cincinnati St. Xavier 6-2, 6-3
Complete Division I Singles Bracket

Doubles
Alan Fahoury/Dev Laungani, St. John’s Jesuit
– 1st Round: defeated Parker Banning/Sam Cohen, Chagrin Falls Kenston 4-6, 6-4, 7-5
2nd Round: Lost to Graeme Green/Nathan Jose, New Albany 6-2, 6-1

Ben Carter/Akhil Katragadda, St. John’s Jesuit – 1st Round: defeated Kavi Jain/Kevin Johnson, Solon 6-3, 3-6, 6-2
2nd Round: Lost to Josh Cole/Jack Zelezny, Upper Arlington 6-0, 6-3
Complete Division I Doubles Bracket

By |2017-05-28T22:54:55-04:00May 26th, 2017|Scores, St. Francis de Sales Knights, St. John’s Jesuit Titans, Tennis Boys|Comments Off on 2017 OHSAA Boys Tennis State Tournament

5/20 OHSAA Boys Tennis Districts

Division I District Tournament at BGSU
State Qualifiers: two singles and two doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio on May 26th & May 27th.
State Qualifiers
Singles: 2. Greg Leroux, St. Francis de Sales
Doubles: 1. Alan Fahoury/Dev Laungani, St. John’s Jesuit; 2. Ben Carter/Akhil Katragadda, St. John’s Jesuit

Division II District Tournament at BGSU
State Qualifiers: Three singles and Three doubles team winners will advance to the State Tennis Tournament at The Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio on May 26th and May 27th.
State Qualifiers
Singles: n/a
Doubles: none

2017 TRAC Boys Tennis All-Conference Teams

TRAC Player of the Year: Greg Leroux – St. Francis de Sales

First Team
Greg Leroux – St. Francis de Sales
Alan Fahoury – St. John’s Jesuit
Dev Laugani – St. John’s Jesuit
Ben Carter – St. John’s Jesuit
Shan Karnani – St. John’s Jesuit
Akhil Katragadda – St. John’s Jesuit
Drew Swisher – Findlay
Matt Munoz – Findlay
Dempsey Coughlin – Clay
Chad Huss – St. Francis de Sales

Second Team
Tate Reno – St. John’s Jesuit
Omar Abdul-Aziz – St. John’s Jesuit
Drew Dominiak – Central Catholic
Alex Thatcher – Fremont Ross
Adam Gstalder – St. Francis de Sales
Sam Giedeman – Findlay
Lucas Cronin – Fremont Ross
Alex Kagy – Findlay
Kyle Henessy – Findlay
Dalton Nisbett – St. Francis de Sales
Noah Kasper – St. Francis de Sales

Honorable Mention
Rigby Crawford – Central Catholic
Jacob Scally – Central Catholic
Justin Rodriguez – Clay
Sam Long – Fremont Ross
Brandon Richter – Fremont Ross
Andre Hoffman – Findlay
Logan Tchenor – Findlay
Alex Kasper – St. Francis de Sales
Andrew Devaney – St. Francis de Sales
Sean Smith – Whitmer
Cameron Ricker – Whitmer

5/13 OHSAA Boys Tennis Sectionals

Division I Findlay Sectional 1 Tournament
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Findlay, Lima Senior
District Qualifiers
Singles: 1. Drew Swisher, Findlay; 2. Matt Munoz, Findlay; 3. Sam Giedeman, Findlay
Doubles: 1. Alec Kagy/Kyle Hennessy, Findlay; 2. Andre Hoffman/Logan Tichenor, Findlay

Division I Findlay Sectional 2 Tournament
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
St. Francis de Sales
District Qualifiers
Singles: 2. Greg Leroux, St. Francis de Sales
Doubles: 3. Adam Gstalder/Chad Huss, St. Francis de Sales

Division I Fremont Sectional 1 Tournament
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Fremont Ross
District Qualifiers
Singles: 2. Alex Thatcher, Fremont Ross
Doubles: 3. Trevor Weickert/John Cronin, Fremont Ross

Division I Fremont Sectional 2 Tournament
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament to the District at Bowling Green State University.
Clay, St. John’s Jesuit, Whitmer
District Qualifiers
Singles: 1. Dempsey Coughlin, Clay; 2. Shan Karnani, St. John’s Jesuit; 3. Omar Abdul-Aziz, St. John’s Jesuit; 4. Tate Reno, St. John’s Jesuit
Doubles: 1. Alan Fahoury/Dev Laungani, St. John’s Jesuit; 2. Ben Carter/Akhil Katragadda, St. John’s Jesuit

Division II Defiance College Sectional Tournament
District Qualifiers: Four singles and four doubles team winners from each Sectional Tournament to the District Tournament at Bowling Green State University.
Central Catholic
District Qualifiers
Singles: none
Doubles: 4. Crawford/Dominiak, Central Catholic

 

2017 TRAC Boys Tennis Tournament

Congrats to St. John’s Jesuit on winning the 2017 TRAC Championship after sweeping the regular season and tournament.

2017 TRAC Tournament
1. St. John’s Jesuit 39, 2. St. Francis de Sales 33, 2. Findlay 33, 4. Fremont Ross 22, 5. Central Catholic 19, 6. Clay 17, 7. Whitmer 12, 8. Lima Senior 5

Final Standings
1. St. John’s Jesuit 28, 2. Findlay 23, 3. St. Francis de Sales 21, 4. Fremont Ross 16, 5. Central Catholic 10, 5. Clay 10, 7. Whitmer 4, 8. Lima Senior 0

Final Standings

2017 TRAC Boys Tennis Tournament Brackets: 1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles

1st Singles
Champion- Greg Leroux, St. Francis de Sales
2nd place- Alan Fahoury, St. John’s Jesuit
3rd place- Drew Swisher, Findlay
4th place- Dempsey Coughlin, Clay

2nd Singles
Champion- Dev Laugani, St. John’s Jesuit
2nd place- Matt Munoz, Findlay
3rd place – Chad Huss, St. Francis de Sales
4th place- Lucas Cronin, Fremont Ross

3rd Singles
Champion- Akhil Katragadda, St. John’s Jesuit
2nd place- Sam Giedeman, Findlay
3rd place- Alex Kasper, St. Francis de Sales
4th place- Jacob Scally, Central Catholic

1st Doubles
Champion- Carter/Karnani, St. John’s Jesuit
2nd place- Gstalder/Kasper, St. Francis de Sales
3rd place- Kagy/Hennessy, Findlay
4th place- Weickert/Moyer, Fremont Ross

2nd Doubles
Champion- Reno/Adbul-Aziz, St. John’s Jesuit
2nd place- Hoffman/Tchenor, Findlay
3rd place- Nisbett/DeVaney, St. Francis de Sales
4th place- Richter/Horn, Fremont Ross

St. John’s Jesuit Boys Tennis – 2017 TRAC Champions

Go to Top