Lima Senior Spartans

Home/News/Lima Senior Spartans

10/5 OHSAA Girls Tennis Sectionals

Division I Sectional at Findlay
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament
to the District at Bowling Green State University.
Findlay, Lima Senior
Singles District Qualifiers: 1. Sydney Swisher, Findlay
Doubles District Qualifiers: 4. Coleman/Coleman, Findlay
Singles Brackets | Doubles Brackets

Division I Sectional 1 at Fremont
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament
to the District at Bowling Green State University.
Clay, Fremont Ross
Singles District Qualifiers: 4. Kenzie Arquette, Clay
Doubles District Qualifiers: 2. Lauren Mahler/Macy Burgess, Clay
Singles Brackets | Doubles Brackets

Division I Sectional 2 at Fremont
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament
to the District at Bowling Green State University.
Notre Dame Academy, St. Ursula Academy, Whitmer
Singles District Qualifiers: 1. Lilly Black, Notre Dame Academy; 2. Ava Moore, St. Ursula Academy; 3. Marissa Patino, St. Ursula Academy; 4. Gretchen Gmitter, Notre Dame Academy
Doubles District Qualifiers: 1. Ellie Assenmacher/Olivia Assenmacher, Notre Dame Academy; 2. Tierney Sturgeon/Megan Ohlinger, Notre Dame Academy; 3. Kate Harms/Allie Myers, St. Ursula Academy
Singles Brackets | Doubles Brackets

Division II Sectional at Ottawa Hills
District Qualifiers: Four singles and four doubles teams from each Sectional Tournament
to the District at Bowling Green State University.
Central Catholic
Singles District Qualifiers: 1. Ava McQuillin, Central Catholic; 2. Ellie Hire, Central Catholic
Doubles District Qualifiers: 1. B. Spinazze/L. Spinazze, Central Catholic; 3. M. Mattimoe/G. Cowell, Central Catholic
Singles Brackets | Doubles Brackets

2019 OHSAA Football Computer Rankings – Week 5

The 2nd weekly OHSAA Football Computer Rankings were released and 5 TRAC schools are in the top 8 in their region.

Division I, Region 2
1. Whitmer, 8. Findlay

Division II, Region 7
2. Central Catholic, 3. St. Francis de Sales, 6. Clay, 11. Lima Senior, 12. St. John’s Jesuit, 23. Fremont Ross

Complete 2019 OHSAA Football Computer Rankings

10/1 OHSAA Boys Golf Sectionals

Division I Sectional at Stone Ridge
5 teams and 5 individuals qualify to District from each Sectional.
Teams: 2. St. John’s Jesuit 323 (Joey Hoppenjans 73, Ben Paluch 84, Justy VonLehmden 83, Joey Gemerchak 86, Henry Rill 83), 5. St. Francis de Sales 334 (Alex Kasper 79, Austin Komorowski 77, Max Durnell 93, Nathan Harms 85, Jake Myers 96), 6. Findlay 335, 10. Whitmer 395, 11. Clay 398, 13. Fremont Ross 439
Individual District Qualifiers: 2. Nick Feighner, Findlay 76; 20. Grant Lane, Findlay 84; 23. Harrison Hall, Findlay 85
Complete Results

Division I Sectional at Mohawk Golf & Country Club
5 teams and 5 individuals qualify to District from each Sectional.
Teams: 12. Lima Senior 470
Individual District Qualifiers: none
Complete Results

2019 TRAC Girls Tennis All-Conference Teams

TRAC Player of the Year: Lilly Black, Notre Dame Academy
TRAC Co-Coaches of the Year: Evan Neuman, Lima Senior; Sean Swisher, Findlay & Kim Pacella, Notre Dame Academy

TRAC 1st Team
Lilly Black – Notre Dame Academy
Ava McQuillin – Central Catholic
Ellie Hire – Central Catholic
Tierney Sturgeon – Notre Dame Academy
Megan Ohlinger – Notre Dame Academy
Ava Moore – St. Ursula Academy
Ellie Assenmacher – Notre Dame Academy
Lucia Spinazze – Central Catholic
Olivia Assenmacher – Notre Dame Academy
Megan Earhart – Findlay

TRAC 2nd Team
Gretchen Gmitter – Notre Dame Academy
Erin Sturgeon – Notre Dame Academy
Marissa Patino – St. Ursula Academy
Bella Spinazze – Central Catholic
Meghan Barrow – St. Ursula Academy
Molly Mattimoe – Central Catholic
Sydney Swisher – Findlay
Kenzie Arquette – Clay
Vivyanna Esquivel – Fremont Ross
Kate Harms – St. Ursula Academy
Allie Myers – St. Ursula Academy

TRAC Honorable Mention
Bridget Bremer – Central Catholic
Gracie Cowell – Central Catholic
Macy Burgess – Clay
Kinsley Jahns – Clay
Ashley Coleman – Findlay
Kelsey Coleman – Findlay
Alexis Huff – Fremont Ross
Lucy Miller – Fremont Ross
Abby Beck – Lima Senior
Ta’Tiana Goston – Lima Senior
Zoe Flores-Rae – St. Ursula Academy
Megan Britsch – St. Ursula Academy
Kylie Burgess – Whitmer
Makenzie Givens – Whitmer