2017 TRAC Girls Tennis All-Conference Teams

TRAC Player of the Year: Ava McQuillin – Central Catholic
TRAC Coach of the Year: Lisa Bialorucki – Central Catholic

First Team
Ava McQuillin – Central Catholic
Mady Arquette – Clay
Maverick Delp – Central Catholic
Grace Almester – St. Ursula Academy
Bella Yazji – Notre Dame Academy
Sophia Spinazze – Central Catholic
CC Patton – Notre Dame Academy
Libby Barrow – St. Ursula Academy
Maddie Humbles – Notre Dame Academy
Grace Bennett – Notre Dame Academy

Second Team
Julia Loeb – Notre Dame Academy
Allison Clark – Notre Dame Academy
Tori Gallaher – Clay
Emily Kelly – Notre Dame Academy
Ellie Hire – Central Catholic
Rachel Gorman – Central Catholic
Kate McNerney – St. Ursula Academy
Kelsey Meldrum – Clay
Gillian Gallagher – Fremont Ross
Olivia Henry – Fremont Ross

Honorable Mention
Lilly Hoffman – Central Catholic
Callie Bremer – Central Catholic
Alyson Naugle – Clay
Olivia Tilton – Clay
Suzi Zuver – Findlay
Julia Weigman – Findlay
Lily Abdoo – Fremont Ross
Berlin Swaisgood – Fremont Ross
Yessenia Alvarez – Lima Senior
Taylor Orlando – Lima Senior
Teagan McCready – St. Ursula
Madison Werner – Whitmer
Amy Kimura – Whitmer

2017 OHSAA Girls Tennis State Tournament

2017 OHSAA Girls Tennis State Tournament at Lindner Family Tennis Center
Division I
Doubles Brackets
Doubles: Notre Dame Academy (Maddie Humbles/Gracie Bennett) lost in 1st round to Upper Arlington (Evelyn Holman/Wendy Shi) 6-4, 6-1

Division II
Singles Brackets | Doubles Brackets
Singles: Ava McQuillin, Central Catholic lost in 1st round to Nicole Gillinov, Shaker Heights Hathaway Brown 6-0, 6-1
Doubles: Central Catholic (Sophia Spinazze/Maverick Delp) defeated Cincinnati Seven Hills (Jillian Blatt/Natalie Choo) 6-0, 6-1; lost in 2nd round to Shaker Heights Laurel (Rachel Buchinsky/Priya Khadilkar) 6-4, 1-6, 6-4
Central Catholic (Rachel Gorman/Ellie Hire) lost in 1st round to Gahanna Columbus Academy (Georgia Tuckerman/Himaja Reddy) 6-1, 6-1

Central Catholic and Notre Dame Academy are ranked in the final OTCA Girls Tennis State Rankings.

Notre Dame Academy is ranked 11th in Division I and Central Catholic is ranked 5th in Division II in the final OTCA Girls Tennis State rankings.

Complete 2017 OTCA Girls Tennis State Rankings

10/14 OHSAA Girls Tennis Districts

Division I District at BGSU & Port Clinton
Two singles and two doubles team winners to the State Tournament at the Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio – October 20th & 21st.
Singles State Qualifiers: none
Doubles State Qualifiers: 1. Notre Dame Academy (Maddie Humbles/Gracie Bennett)
Singles:
Mady Arquette, Clay defeated Aria Patel, Shawnee 6-0, 6-0; defeated Libby Barrow, SUA 6-2, 6-3; lost in Semifinals to Emma Carter, Perrysburg 6-7(0),7-6(4), 6-4
Tori Gallaher, Clay lost in 1st round to Sydney Onest, Perrysburg 6-3, 6-2
Grace Almester, St. Ursula Academy defeated Grace Skilliter, Anthony Wayne 6-3, 6-0; lost in 2nd round to Sydney Onest, Perrysburg 6-3, 6-7(3), 6-0
Libby Barrow, St. Ursula Academy defeated Kayla Heiminiak, Springfield 6-1, 6-1; lost in 2nd round to Mady Arquette, Clay 6-2, 6-3
Emily Kelly, Notre Dame Academy defeated Elizabeth Seiple, Anthony Wayne 7-5, 6-2; lost in 2nd round to Emma Carter, Perrysburg 6-0, 6-1
Julia Loeb, Notre Dame Academy lost in 1st round to Kyleigh Henthorn, Springfield 6-0, 6-2
Doubles:
Fremont Ross (Lily Abdoo/Gillian Gallagher) lost in 1st round to Bowling Green (Cailyn Overhulse/Margo Utz) 6-4, 1-6, 6-1
Notre Dame Academy (Cc Patton/Bella Yazji) defeated Shawnee (Sanjana Rajasekaran/Katie Clark) 6-1, 6-1; defeated Southview (Lexie Mann/Annsley Mann) 6-1, 6-4; lost in Semifinal to Perrysburg (Belen Balibrea/Gemma Smith) 6-2, 7-6(8)
Notre Dame Academy (Maddie Humbles/Grace Bennett) defeated Wapakoneta (Makayla Schroeder/Madison Schroeder) 6-2, 6-2; defeated Anthony Wayne (Rachelle Moses/Kailyn Szmania) 6-2, 6-3; defeated Perrysburg (Abbie O’Connell/Caitlyn Schankula) 6-1, 6-4; defeated Perrysburg (Belen Balibrea/Gemma Smith) 6-3, 6-2 (District Champion)
St. Ursula Academy (Teagan McCready/Nicole Lehman) lost in 1st round to Perrysburg (Abbie O’Connell/Caitlyn Schankula) 6-2,6-0
St. Ursula Academy (Anna DiSalle/Liz Hefferman) lost in 1st round to Perrysburg (Belen Balibrea/Gemma Smith) 6-0, 6-0

Division II District at BGSU & Port Clinton
Four singles and four doubles team winners to the State Tournament at Lindner Family Tennis Center – Mason, Ohio – October 20th & 21st.
Singles State Qualifiers: 1. Ava McQuillin, Central Catholic
Doubles State Qualifiers: 1. Central Catholic (Sophia Spinazze/Maverick Delp); 3. Central Catholic (Rachel Gorman/Ellie Hire)
Singles:
Ava McQuillin, Central Catholic defeated Charis Barnes, Bath 6-0, 6-1; defeated Katie Voltz, Lexington 6-0, 6-0; defeated Kaylyn Gimble, Galion 6-2, 6-0; defeated Sylvia Goldsmith, Lexington 6-2, 6-0 (District Champion)
Doubles:
Central Catholic (Sophia Spinazze/Maverick Delp) defeated Oak Harbor (Chelsea Heaps/Chloe Duquette) 6-0, 6-0; defeated Willard (Jolynn Brubaker/Kennedy Daub) 6-0, 6-0; defeated Clyde (Alayna Barrera/Heidi Marshall) 6-1, 6-3; defeated Lexington (Madi Mueller/Hayleigh Tucker) 6-1, 6-0 (District Champion)
Central Catholic (Rachel Gorman/Ellie Hire) defeated Port Clinton (Lauren Steyer/Paige Steyer) 6-1, 6-2; defeated Bath (Ruby Bolon/Ester Bolon); lost in Semifinals to Lexington (Madi Mueller/Hayleigh Tucker) 6-2, 7-6(3); defeated Clyde (Alayna Barrera/ Heidi Marshall) (District 3rd Place)

10/10 Girls Tennis Scores

OTCA Coaches Team Tournament Division I District Final
Notre Dame Academy 3 Perrysburg 1
OTCA Coaches Team Tournament Division II District Final
Central Catholic defeated Lexington

10/7 OHSAA Girls Tennis Sectionals

Division I Findlay Sectional 1
Four singles and four doubles teams to the District at Bowling Green State University.
Findlay, Lima Senior
Singles District Qualifiers: none
Doubles District Qualifiers: none

Division I Fremont Sectional 1
Four singles and four doubles teams to the District at Bowling Green State University.
Clay, Fremont Ross
Singles District Qualifiers: 1. Mady Arquette, Clay; 3. Tori Gallaher, Clay
Doubles District Qualifiers: 2. Fremont Ross (Lily Abdoo/Gillian Gallagher)

Division I Fremont Sectional 2
Four singles and four doubles teams to the District at Bowling Green State University.
Notre Dame Academy, St. Ursula Academy, Whitmer
Singles District Qualifiers: 1. Grace Almester, St. Ursula Academy; 2. Libby Barrow, St. Ursula Academy; 3. Emily Kelly, Notre Dame Academy; 4. Julia Loeb, Notre Dame Academy
Doubles District Qualifiers: 1. Notre Dame Academy (Cc Patton/Bella Yazji); 2. Notre Dame Academy (Maddie Humbles/Grace Bennett); 3. St. Ursula Academy (Teagan McCready/Nicole Lehman); 4. St. Ursula Academy (Anna DiSalle/Liz Hefferman)

Division II Ottawa Hills Sectional
Four singles and four doubles teams to the District at Bowling Green State University.
Central Catholic
Singles District Qualifiers: 1. Ava McQuillin, Central Catholic
Doubles District Qualifiers: 1. Central Catholic (Sophia Spinazze/Maverick Delp); 2. Central Catholic (Rachel Gorman/Ellie Hire)

10/4 Girls Tennis Scores

OTCA NW District Semifinal
Notre Dame Academy 4 Ashland 1

10/3 Girls Tennis Scores

Bluffton 5 Lima Senior 0

9/28 Girls Tennis Scores

Lima Central Catholic at Findlay
Fostoria at Whitmer

9/27 Girls Tennis Scores

Elida 5 Lima Senior 0

9/26 Girls Tennis Scores

Ottawa-Glandorf at Findlay
Bath at Lima Senior
Notre Dame Academy 5 Ottawa Hills 0
Start at Whitmer

2017 TRAC Girls Tennis Tournament

2017 TRAC Girls Tennis Tournament
1. Central Catholic 38, 2. Notre Dame Academy 35, 3. Clay 28, 4. St. Ursula Academy 24, 5. Fremont Ross 21, 6. Findlay 19, 7. Whitmer 10, 8. Lima Senior 5

2017 TRAC Girls Tennis Tournament Individual Champions
1st Singles: Ava McQuillin, Central Catholic
2nd Singles: Maverick Delp, Central Catholic
3rd Singles: Sophia Spinazze, Central Catholic
1st Doubles: Humbles/Bennett, Notre Dame Academy
2nd Doubles: Loeb/Clark, Notre Dame Academy
Brackets: 1st Singles | 2nd Singles | 3rd Singles | 1st Doubles | 2nd Doubles

2017 TRAC Girls Tennis Overall Standings
1. Central Catholic 28, 2. Notre Dame Academy 24, 3. Clay 20, 4. Fremont Ross 14, 4. St. Ursula Academy 14, 6. Findlay 8, 7. Whitmer 4, 8. Lima Senior 0

Central Catholic Girls Tennis – 2017 TRAC Champions

 

9/20 Girls Tennis Scores

Bowling Green at Clay
Findlay at Wapakoneta
Fremont Ross at Sandusky
Notre Dame Academy at Southview
St. Ursula Academy at Napoleon

9/19 TRAC Girls Tennis Scores

Central Catholic at Fremont Ross
Notre Dame Academy 4 Clay 1
Lima Senior at Findlay
St. Ursula Academy at Whitmer

9/18 Girls Tennis Scores

Rossford at Central Catholic
Findlay at Northview
Maumee at Fremont Ross
Whitmer at Waite

9/14 TRAC Girls Tennis Scores

Central Catholic 5 St. Ursula Academy 0
Clay 4 Findlay 1
Notre Dame Academy 5 Fremont Ross 0
Whitmer at Lima Senior

9/13 Girls Tennis Scores

Central Catholic at Springfield
Bowling Green at St. Ursula Academy
Whitmer at Maumee

9/12 TRAC Girls Tennis Scores

Central Catholic 5 Lima Senior 0
Clay 3 Fremont Ross 2
Findlay 5 Whitmer 0
Notre Dame Academy 5 St. Ursula Academy 0

9/11 Girls Tennis Scores

Southview at Whitmer

9/7 Girls Tennis Scores

Central Catholic at Maumee Valley
Rossford at Clay
Fremont Ross at Fostoria
Lima Central Catholic at Lima Senior

9/6 Girls Tennis Scores

Clay 5 Maumee 0
Waite at Fremont Ross
Notre Dame Academy 5 Anthony Wayne 0
Springfield at Whitmer

State Team Tournament
Central Catholic 4 Willard 1

9/5 TRAC Girls Tennis Scores

Central Catholic 5 Findlay 0
Clay at Whitmer
St. Ursula Academy at Fremont Ross
Notre Dame Academy 5 Lima Senior 0

8/31 TRAC Girls Tennis Scores

Central Catholic 5 Whitmer 0
Clay 3 St. Ursula Academy 2
Notre Dame Academy 5 Findlay 0
Fremont Ross 5 Lima Senior 0

8/29 TRAC Girls Tennis Scores

Central Catholic at Clay
Findlay at Fremont Ross (ppd)
Notre Dame Academy 5 Whitmer 0
St. Ursula Academy at Lima Senior (ppd)

8/28 Girls Tennis Scores

Clay at Southview
Springfield at Findlay
Notre Dame Academy at Ottawa Hills
Northview at St. Ursula Academy