2017 OHSAA Swimming & Diving State Tournament

OHSAA Division I Swimming & Diving State Tournament
Boys
7. St. Francis de Sales 89, 37. Findlay 11, 41. Fremont Ross 6
1 mtr Diving: 17. Michael Allen, St. Francis de Sales
200 Yard Medley Relay: 5. St. Francis de Sales (Griff Littlehale/AJ Wawrzyniak/Blake Noonan/Jacob Sobczak); DNQ for Finals: Findlay (Bret Swanson/Spencer Evans/Max Rutledge/Lincoln Roth); Fremont Ross (Tate Williams/Andrew Evans/Dylan Weisenauer/Jared Fox)
200 Yard Freestyle: DNQ for Finals: Connor Bishop, St. Francis de Sales; Brendan Varnes, St. Francis de Sales
200 Yard IM: 8. Max Rutledge, Findlay; DNQ for Finals: Andrew Evans, Fremont Ross
100 Yard Butterfly: 16. Blake Noonan, St. Francis de Sales; DNQ for Finals: Dylan Weisenauer, Fremont Ross; Max Rutledge, Findlay
100 Yard Freestyle: 15. Connor Bishop, St. Francis de Sales
500 Yard Freestyle: 15. Theo Jones, St. Francis de Sales
200 Yard Freestyle Relay: 6. St. Francis de Sales (Jacob Sobczak/Blake Noonan/Connor Bishop/Brady Ireland); DNQ for Finals: Fremont Ross (Andrew Evans/Dylan Weisenauer/Tate Williams/Jared Fox)
100 Yard Backstroke: 13. Blake Noonan, St. Francis de Sales
100 Yard Breaststroke: 11. Andrew Evans, Fremont Ross; DNQ for Finals: Spencer Evans, Findlay; Drew Grespin, St. Francis de Sales
400 Yard Freestyle Relay: 6. St. Francis de Sales (Brady Ireland/Jacob Sobczak/Brendan Varnes/Connor Bishop); DNQ for Finals: Findlay (Ethan Spradlin/Garrett Heath/Lincoln Roth/Max Rutledge)

Girls
24. Fremont Ross 27, 37. Findlay 7, 45. St. Ursula Academy 4, 45. Notre Dame Academy 4
1 mtr Diving: 13. Lexie Layne, Findlay
200 Yard Medley Relay: 10. Fremont Ross (MaKennah Fitzgerald/Alexis Prenzlin/AnneMarie Moses/Olivia DeRodes); 15. St. Ursula Academy (Sarah Hack/Kayla Kreger/Kelly Metzger/Catherine Kight); DNQ for Finals: Findlay (Kaylor Stocker/Hannah Clinger/Sarah Clinger/Kaila Butterworth)
200 Yard IM: DNQ for Finals: Alexis Prenzlin, Fremont Ross
100 Yard Freestyle: DNQ for Finals: MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
200 Yard Freestyle Relay: 11. Fremont Ross (Olivia DeRodes/MaKennah Fitzgerald/AnneMarie Moses/Alexis Prenzlin)
100 Yard Backstroke: DNQ for Finals: MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
100 Yard Breaststroke: 13. Gwyn Ledrick, Notre Dame Academy; 14. Hannah Clinger, Findlay; 16. Alexis Prenzlin, Fremont Ross
DI Swimming Final Results | DI Boys Diving Results | DI Girls Diving Results | DI Swimming Prelim Results

2/18 OHSAA Swimming & Diving Districts

Boys Division I State Qualifiers:
1 mtr Diving: 14. Michael Allen, St. Francis de Sales
200 Yard Medley Relay: 11. St. Francis de Sales, 15. Findlay, 16. Fremont Ross
200 Yard Freestyle: 12. Brady Ireland, St. Francis de Sales; 20. Connor Bishop, St. Francis de Sales; 21. Brendan Varnes, St. Francis de Sales
200 Yard IM: 14. Max Rutledge, Findlay; 23. Andrew Evans, Fremont Ross
50 Yard Freestyle: none
100 Yard Butterfly: 12. Blake Noonan, St. Francis de Sales; 15. Max Rutledge, Findlay; 23. Dylan Weisenauer, Fremont Ross
100 Yard Freestyle: 21. Connor Bishop, St. Francis de Sales
500 Yard Freestyle: 18. Theo Jones, St. Francis de Sales
200 Yard Freestyle Relay: 8. St. Francis de Sales, 24. Fremont Ross
100 Yard Backstroke: 12. Blake Noonan, St. Francis de Sales
100 Yard Breaststroke: 3. Andrew Evans, Fremont Ross; 15. Drew Grespin, St. Francis de Sales; 21. Spencer Evans, Findlay
400 Yard Freestyle Relay: 3. St. Francis de Sales, 24. Findlay

Girls Division I State Qualifiers:
1 mtr Diving: 10. Lexie Layne, Findlay
200 Yard Medley Relay: 8. Fremont Ross, 18. St. Ursula Academy, 23. Findlay
200 Yard Freestyle: none
200 Yard IM: 16. Alexis Prenzlin, Fremont Ross
50 Yard Freestyle: none
100 Yard Butterfly: none
100 Yard Freestyle: 22. MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
500 Yard Freestyle: none
200 Yard Freestyle Relay: 10. Fremont Ross
100 Yard Backstroke: 23. MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
100 Yard Breaststroke: 12. Hannah Clinger, Findlay; 13. Gwyn Ledrick, Notre Dame Academy; 15. Alexis Prenzlin, Fremont Ross
400 Yard Freestyle Relay: none

2017 Northwest District Swimming & Diving Championships – Division I at BGSU
Boys
1. St. Francis de Sales 444.5, 4. Fremont Ross 165.5, 5. Findlay 158.5, 16. Clay 35.5, 19. St. John’s Jesuit 10

Girls
3. Fremont Ross 213, 5. Findlay 171, 9. St. Ursula Academy 135, 12. Notre Dame Academy 69

State Qualifiers

Complete Results

2/11 OHSAA Swimming Sectionals

Division I District Qualifiers
Boys
50 Freestyle: 6. Jacob Keilholz, Clay; 9. Jared Fox, Fremont Ross; 10. Lincoln Roth, Findlay; 13. Jacob Sobczak, St. Francis de Sales; 15. Ben Anderson, Findlay; 16. AJ Wawrzyniak, St. Francis de Sales; 29. Lance Bockbrader, St. Francis de Sales
100 Freestyle: 5. Connor Bishop, St. Francis de Sales; 6. Ethan Spradlin, Findlay; 18. Lincoln Roth, Findlay; 19. Brendan Varnes, St. Francis de Sales; 26. TJ Haselman, St. Francis de Sales; 28. Ben Anderson, Findlay
200 Freestyle: 5. Ethan Spradlin, Findlay; 6. Connor Bishop, St. Francis de Sales; 8. Brady Ireland, St. Francis de Sales; 9. Garrett Heath, Findlay; 12. Brendan Varnes, St. Francis de Sales; 13. Theo Jones, St. Francis de Sales; 18. William Taylor, Fremont Ross; 24. Mitchell Mullholand, Fremont Ross; 29. Dalton Pringle, Clay; 31. Trevor Hellman, Findlay
500 Freestyle: 3. Theo Jones, St. Francis de Sales; 4. Zachary McClellan, St. Francis de Sales; 5. Garrett Heath, Findlay; 6. Ethan Taylor, Fremont Ross; 7. Mitchell Mullholand, Fremont Ross; 19. Trevor Hellman, Findlay; 20. Patrick Heldreth, St. Francis de Sales; 22. Zachary Bozigar, St. Francis de Sales; 31. Andrew Titgemeyer, St. John’s Jesuit
100 Backstroke: 5. Blake Noonan, St. Francis de Sales; 7. Griff Littlehale, St. Francis de Sales; 8. Gabe Hagedorn, Clay; 16. TJ Haselman, St. Francis de Sales; 19. Bret Swanson, Findlay; 21. Reuben Hagedorn, Clay; 22. Jacob Gerken, Findlay; 26. Patrick Heldreth, St. Francis de Sales; 29. Patrick Gorman, St. John’s Jesuit
100 Breaststroke: 3. Andrew Evans, Fremont Ross; 6. Spencer Evans, Findlay; 8. Drew Grespin, St. Francis de Sales; 10. Tate Williams, Fremont Ross; 11. Nick Peeps, St. Francis de Sales; 15. AJ Wawrzyniak, St. Francis de Sales; 17. James Disalle, St. Francis de Sales; 23. Austin Kramer, Fremont Ross; 28. Drew Edmonds, Fremont Ross; 29. Cade O’Dell, Findlay; 31. Noah Hagedorn, Clay; 32. Nick Jolliff, Lima Senior
100 Butterfly: 3. Max Rutledge, Findlay; 5. Dylan Weisenauer, Fremont Ross; 8. Brady Ireland, St. Francis de Sales; 9. Blake Noonan, St. Francis de Sales; 11. William Taylor, Fremont Ross; 21. Jacob Keilholz, Clay; 24. Gabe Hagedorn, Clay; 27. Zachary McClellan, St. Francis de Sales; 30. Lance Bockbrader, St. Francis de Sales; 32. Nathan Smith, St. John’s Jesuit
200 Individual Medley: 2. Max Rutledge, Findlay; 3. Andrew Evans, Fremont Ross; 9. Nick Peeps, St. Francis de Sales; 10. Griff Littlehale, St. Francis de Sales; 13. Drew Grespin, St. Francis de Sales; 17. Spencer Evans, Findlay; 23. Nathan Smith, St. John’s Jesuit; 24. Jacob Gerken, Findlay; 25. Ethan Taylor, Fremont Ross; 31. Noah Hagedorn, Clay
200 Freestyle Relay: 2. Fremont Ross A; 3. St. Francis de Sales A; 4. Findlay A; 17. Clay; 18. St. John’s Jesuit; 24. Lima Senior
400 Freestyle Relay: 3. St. Francis de Sales; 4. Findlay; 9. Fremont Ross; 18. St. John’s Jesuit; 19. Clay
200 Medley Relay: 2. Fremont Ross; 3. Findlay; 7. St. Francis de Sales; 14. Clay; 17. St. John’s Jesuit; 22. Lima Senior
1 Meter Diving: 5. Michael Allen, St. Francis de Sales; 11. Dane Michael, Fremont Ross; 13. Manuel Gutierrez, Fremont Ross; 21. Lucas Gerken, Findlay; 24. Brady Oddo, Fremont Ross

Girls
50 Freestyle: 8. Kaylor Stocker, Findlay; 9. Catherine Kight, St. Ursula Academy; 10. Kaila Butterworth, Findlay; 17. Kaity Kelly, Fremont Ross; 23. Rilee Overmyer, Fremont Ross
100 Freestyle: 2. Makennah Fitzgerald, Fremont Ross; 8. Kaylor Stocker, Findlay; 9. Catherine Kight, St. Ursula Academy; 12. Kaila Butterworth, Findlay; 14. Katie Kreger, St. Ursula Academy; 15. Kaity Kelly, Fremont Ross; 18. Chloe Kaminski, St. Ursula Academy; 27. Gabby Diehl, Findlay; 31. Grace Fawcett, St. Ursula Academy
200 Freestyle: 6. Olivia Derodes, Fremont Ross; 7. Cassidy Wilson, Notre Dame Academy; 19. Grace Fawcett, St. Ursula Academy; 21. Gabby Diehl, Findlay; 24. Meghan Quaid, Findlay; 28. Chloe Kaminski, St. Ursula Academy
500 Freestyle: 4. Olivia Derodes, Fremont Ross; 14. Ellie Stover, Fremont Ross; 17. Allison Hoellrich-Bower, Notre Dame Academy; 18. Abi Ponzio, St. Ursula Academy; 21. Meghan Quaid, Findlay; 27. Drew Twining, Findlay; 28. Morgan Jones, Notre Dame Academy
100 Backstroke: 7. Makennah Fitzgerald, Fremont Ross; 10. Sarah Clinger, Findlay; 18. Cassidy Wilson, Notre Dame Academy; 25. Sarah Hack, St. Ursula Academy; 26. Ellie Stover, Fremont Ross; 31. Abi Ponzio, St. Ursula Academy
100 Breaststroke: 1. Alexis Prenzlin, Fremont Ross; 3. Gwyn Ledrick, Notre Dame Academy; 5. Hannah Clinger, Findlay; 11. Kayla Kreger, St. Ursula Academy; 17. Shelby Level, Fremont Ross; 32. Gabby Livchak, Lima Senior
100 Butterfly: 4. Annemarie Moses, Fremont Ross; 10. Sarah Clinger, Findlay; 11. Katie Kreger, St. Ursula Academy; 13. Shelby Level, Fremont Ross; 15. Kelly Metzger, St. Ursula Academy; 21. Drew Twining, Findlay; 25. Rilee Overmyer, Fremont Ross; 26. Natalie Ryder, Notre Dame Academy; 30. Sarah Hack, St. Ursula Academy; 31. Victoria Miller, Fremont Ross
200 Individual Medley: 1. Alexis Prenzlin, Fremont Ross; 3. Gwyn Ledrick, Notre Dame Academy; 4. Hannah Clinger, Findlay; 5. Annemarie Moses, Fremont Ross; 10. Kayla Kreger, St. Ursula Academy; 24. Kelly Metzger, St. Ursula Academy; 28. Gabby Livchak, Lima Senior
200 Freestyle Relay: 1. Fremont Ross A; 8. St. Ursula Academy A; 11. Findlay A; 12. Notre Dame Academy A
400 Freestyle Relay: 4. Findlay A; 9. Fremont Ross A; 13. St. Ursula Academy A; 23. Notre Dame Academy A
200 Medley Relay: 1. Fremont Ross A; 4. Findlay A; 8. St. Ursula Academy; 11. Notre Dame Academy

Sectional III at Fremont
Boys
Clay, Findlay, Fremont Ross, Whitmer

Girls
Clay, Findlay, Fremont Ross, Central Catholic, Whitmer

Sectional V at Lima YMCA
Boys
Lima Senior

Girls
Lima Senior

Sectional VI at Napoleon
Boys
St. Francis de Sales, St. John’s

Girls
Notre Dame Academy, St. Ursula Academy

2017 TRAC Swimming & Diving Championships

2017 TRAC Swimming & Diving Championships
Boys

1. St. Francis de Sales 682, 2. Findlay 481, 3. Fremont Ross 452, 4. St. John’s Jesuit 215, 5. Clay 194, 6. Lima Senior 71, 7. Whitmer 30, 8. Central Catholic NTS

Girls
1. Findlay 516, 2. Fremont Ross 493, 3. St. Ursula Academy 487, 4. Notre Dame Academy 428, 5. Lima Senior 79, 6. Central Catholic 52, 7. Whitmer 46, 8. Clay 42

Complete Results

2017 TRAC Swimming & Diving Individual Champions
Boys
200 Yard Medley Relay: St. Francis de Sales (Griff Littlehale/Drew Grespin/Blake Noonan/Jacob Sobczak)
200 Yard Free: Brady Ireland, St. Francis de Sales
200 Yard IM: Max Rutledge, Findlay
50 Yard Free: Jacob Sobczak, St. Francis de Sales
1 mtr Diving: Michael Allen, St. Francis de Sales
100 Yard Fly: Max Rutledge, Findlay
100 Yard Free: Connor Bishop, St. Francis de Sales
500 Yard Free: Theo Jones, St. Francis de Sales
200 Yard Free Relay: St. Francis de Sales (Jacob Sobczak/Blake Noonan/Brady Ireland/Connor Bishop)
100 Yard Back: Blake Noonan, St. Francis de Sales
100 Yard Breast: Andrew Evans, Fremont Ross
400 Yard Free Relay: St. Francis de Sales (Connor Bishop/Jacob Sobczak/Brady Ireland/Brendan Varnes)

Girls
200 Yard Medley Relay: Fremont Ross (MaKennah Fitzgerald/Alexis Prenzlin/AnneMarie Moses/Olivia DeRodes)
200 Yard Free: Olivia DeRodes, Fremont Ross
200 Yard IM: Hannah Clinger, Findlay
50 Yard Free: Sarah Hack, St. Ursula Academy
1 mtr Diving: Lexie Layne, Findlay
100 Yard Fly: Kelly Metzger, St. Ursula Academy
100 Yard Free: MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
500 Yard Free: Olivia DeRodes, Fremont Ross
200 Yard Free Relay: St. Ursula Academy (Katie Kreger/Catherine Kight/Sarah Hack/Chloe Kaminski)
100 Yard Back: MaKennah Fitzgerald, Fremont Ross
100 Yard Breast: Alexis Prenzlin, Fremont Ross
400 Yard Free Relay: Findlay (Kaila Butterworth/Gabby Diehl/Hannah Clinger/Kaylor Stocker)

12/27 Swimming & Diving Results

2016 Holiday Invitational
Boys (19 teams)
16. Lima Senior 25

Girls (18 teams)
15. Lima Senior 22