3/28 Softball Scores

Lima Senior at Allen East (ppd)

3/28 Track & Field Results

Joe Ward Invitational
Boys (5 teams)
Lima Senior

Girls (5 teams)
Lima Senior

Fremont Ross Dual
Boys: Fremont Ross 115, Old Fort 17
Girls: Fremont Ross 97, Old Fort 38
Complete Results

Eastwood Tri-Meet
Boys: Eastwood 114, Clay 38, McComb 23
Girls: Eastwood 87.5, Clay 69, McComb 18
Complete Results

3/27 Baseball Scores

Bowling Green 4 Clay 3
St. John’s Jesuit 5 Napoleon 3

3/27 Softball Scores

Maumee 10 Clay 0, 5 inn.
Van Wert at Lima Senior

3/27 Boys Tennis Scores

Clay at Bowling Green
Ottawa-Glandorf 5 Lima Senior 0

3/25 Baseball Scores

Clay 10 Start 3
Findlay 7 Bath 6, 9 inn.
Findlay 2 Bath 0
Lima Senior 3 Fort Jennings 2
Fort Jennings 11 Lima Senior 9

3/25 Softball Scores

Bryan 8 Central Catholic 6
Central Catholic vs. Maumee
Dundee, MI at Clay
Margaretta 11 Fremont Ross 5
Notre Dame Academy 12 Evergreen 2
Notre Dame Academy 10 Evergreen 0

3/25 Boys Tennis Scores

Perrysburg Invitational
Findlay 3 Lexington 2
Findlay 4 St. Edward 1

3/25 Track & Field Results

Tiger Invitational at Withrow
Boys (9 teams)
2. Lima Senior 115

Girls (9 teams)
1. Lima Senior 187

2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

The 2016-17 AP Boys Basketball All-Ohio Teams were announced and the TRAC was well represented.

Division I
First Team
Vincent Williams, St. John’s Jesuit, 6-5, jr., 15.8

Second Team
Jarius Ward, Lima Senior, 6-2, sr. 23.3
Kyle Nunn, Findlay, 6-3, sr., 18.9

Third Team
Kenny Coleman-Graham, St. Francis de Sales, 5-10, sr., 15.8

Honorable Mention
Derrick Rayford, Whitmer
Harrison Riggs, St. John’s Jesuit

Complete 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

 

 

2016-17 TRAC Gymnastics All-Conference Teams

TRAC Gymnast of the Year: Maddie Humbles – 11 – Notre Dame Academy
TRAC Gymnastics Coach of the Year: Traci Dunn – Findlay

First Team
Maddie Humbles – 11 – Notre Dame Academy
Rachel Krotzer, 11 – Whitmer
Cassidy Pruitt – 12 – Findlay
Branigan Lyczkowski – 11- Notre Dame Academy
Cheridyn Lyczkowski – 9 – Notre Dame Academy
Katie Kroma – 10 – Whitmer

Second Team
Kathryn Gerschutz – 10 – Findlay
Kaitlin Hardwick – 9 – Findlay
Bella Pennese – 12 – Notre Dame Academy
Carly O’Shea – 11 – Clay

Honorable Mention
Madisen Gladieux – 9 – Clay
Macie Hunt – 11 – Findlay
Katie Mortemore – 9 – Notre Dame Academy
Skyler Montaine – 10 – St. Ursula Academy
Sydnee Rutherford – 12 – Whitmer

2016-17 TRAC Gymnastics All-Academic Teams

Clay
Lauren Belegrin, 11
Marissa Migliori, 11

Findlay
Cassidy Pruitt, 12
Macie Hunt, 11
Vashti Larsen, 11
Kathryn Gerschutz, 10

Notre Dame Academy
Bella Pennese, 12
Renee Mortemore, 11
Branigan Lyzckowski, 11
Maddie Humbles, 11

St. Ursula Academy
Alexa Gignac, 11
Skyler Montaine, 10

Whitmer
Kaitlyn Harris, 12
Sydnee Rutherford, 12
Rachel Krotzer, 11
Katie Kroma, 10
Maddie Terry, 10

3/18 OHSAA Girls Basketball State Championship

Division I State Championship at the Jerome Schottenstein Center, Columbus, Ohio
Mount Notre Dame 54 Notre Dame Academy 44 Box Score

3/18 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division I Regional Championship at the University of Akron
Massillon Jackson 54 St. John’s Jesuit 38

3/17 OHSAA Girls Basketball State Semifinal

Division I State Semifinal at the Jerome Schottenstein Center, Columbus, Ohio
Notre Dame Academy 75 Newark 59 Box Score

 

3/15 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division I Regional Semifinal at the University of Toledo
St. John’s Jesuit 48 Elyria 47

2017 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division I
Akron/Toledo Regional
St. John’s Jesuit

Toledo District
Clay, Findlay, Fremont Ross, Lima Senior, St. Francis de Sales, St. John’s Jesuit, Whitmer

Division II
Bowling Green District
Central Catholic

2017 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division I
State Final 4
Notre Dame Academy

Broadview Heights/Norwalk Regional
Notre Dame Academy

Toledo District
Clay, Findlay, Fremont Ross, Lima Senior, Notre Dame Academy, St. Ursula Academy, Whitmer

Division II
Whitehouse District
Central Catholic

3/11 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division I District Championship at University of Toledo
St. John’s Jesuit 79 Bowsher 66

St. John’s Jesuit Boys Basketball – 2017 Division I District Champions

St. John’s Jesuit Boys Basketball – 2017 Division I District Champions

3/11 OHSAA Girls Basketball Regionals

Division I Regional Championship at Norwalk
Notre Dame Academy 48 Berea-Midpark 41

Notre Dame Academy Girls Basketball – 2017 Division I Regional Champions

2017 Individual State Wrestling Championships

Division I Individual State Wrestling Championships
22. Clay 22, 55. Fremont Ross 3, Findlay 0, Whitmer 0

Brackets | Results

120: Deshea Pettiford, Fremont Ross – did not place
132: Lamonte Chapman, Fremont Ross – did not place
138: Nick Henneman, Clay – 4th place
145: Garret Anderson, Clay – did not place
152: Kevin Contos, Clay – 6th place
160: Dru Hernandez, Findlay – did not place
170: Garrett Barth, Fremont Ross – did not place
182: Zach Bryant, Findlay – did not place
195: Kyle Walsh, Whitmer – did not place
285: Nick Daly, Clay – did not place

Division II Individual State Wrestling Championships
47. Central Catholic 8

Brackets | Results

285: Demarko Craig, Central Catholic – 7th place

3/9 OHSAA Boys Basketball Districts

Division I District Semifinal at University of Toledo
St. John’s Jesuit 50 St. Francis de Sales 32
Bowsher 83 Whitmer 72

3/8 OHSAA Boys Basketball Districts

Division II District Semifinal at BGSU
Woodward 59 Central Catholic 58

3/7 OHSAA Girls Basketball Regionals

Division I Regional Semifinal at Norwalk
Notre Dame Academy 62 Olmsted Falls 53, OT

3/4 OHSAA Girls Basketball Districts

Division I District Championship at Central Catholic
Notre Dame Academy 52 Whitmer 49, OT